İtalya'da CIA'e dava

İtalyan bir yargıç, Ebu Ömer lakaplı Mısırlı imam Usame Mustafa Hasan Nasır'ın Şubat 2003'te Milano'da camiye giderken kaçırılıp Mısır'a götürülmesi ve işkenceden geçirilmesiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle...

MİLANO - İtalyan bir yargıç, Ebu Ömer lakaplı Mısırlı imam Usame Mustafa Hasan Nasır'ın Şubat 2003'te Milano'da camiye giderken kaçırılıp Mısır'a götürülmesi ve işkenceden geçirilmesiyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle çoğu CIA ajanı 26 Amerikalı ile beş İtalyan gizli servisi yetkilisinin yargılanmalarına hükmetti.
Yargıç Caterina Interlandi, 31 sanık hakkındaki davanın 8 Haziran'da başlamasına karar verdi. Bu kararla ABD müttefiki İtalya, CIA'in 'sıra dışı teslim' yani terör zanlılarının gizlice başka ülkelere nakledilip işkenceyle sorgulanması faaliyetine ilişkin ilk davanın açıldığı ülke oldu. Sanıklar arasında, iddialar nedeniyle geçen kasımda istifa eden askeri istihbarat (SISMI) şefi Nicolo Pollari, CIA'in eski İtalya şefi Jeff Castelli ile eski Milano masası şefi Robert Seldon Lady var. 26 Amerikalı sanıktan hiçbirinin İtalya'da olmadığına inanılırken, Roma'nın iadelerini talep edip etmeyeceği de henüz bilinmiyor.
Berlusconi'ye de dava açacak
'Sıra dışı teslim'in ilk kurbanlarından Ebu Ömer, Aviano askeri üssü ve Almanya üzerinden gönderildiği Mısır'daki hapishaneden geçen pazar tahliye edilmişti. Dört yıllık hapis süresince 'elektrik verilmiş ıslak yatağa yatırılma' gibi işkencelerden geçirildiğini savunan Ebu Ömer, davada tanıklık etmek için Milano'a dönmeyi ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi hakkında 'kaçırılmasına izin verdiği' için tazminat davası açmayı planlıyor.