İtalyan bakandan Kuzey Irak uyarısı

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, 'Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası operasyonunun bölgedeki kaosu daha da büyüteceği' uyarısı yapıp Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e 'PKK'ya dair daha temkinli davranma' tavsiye etti.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, 'Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası operasyonunun bölgedeki kaosu daha da büyüteceği' uyarısı yapıp Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e 'PKK'ya dair daha temkinli davranma' tavsiye etti. Önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşüp dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Gül ve CHP lideri Deniz Baykal'la bir araya gelen D'Alema şu mesajları verdi:
Kıbrıs ayıbı: Kıbrıs'ın AB çatısında çözülemeyeceği ortada. BM'nin inisiyatifi ele almasına çalışıyoruz. Kuzey Kıbrıs'a doğrudan ticaret tüzüğünü işletemedik, ayıp ettik.Yaşadığımız rahatsızlığı AB içinde dile getireceğiz.
Sarkozy'e aldırmayın: AB'ye üyelik yolunda kimi iniş-çıkışların yaşanması normal. Fransa Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye karşı çıkışlarına çok aldırış etmeyin. Ortada, politikalar var. Türkiye reformları sürdürdükçe AB kamuoylarını ikna edecek ve sorunları çözecektir.
Operasyon kaostur: Kuzey Irak'a operasyon, bölgedeki gerilimi tırmandırır. Sınır ötesi operasyona karşıyım. Kimse de Türkiye'nin sınırlarını ihlal etmemeli. Terörle mücadelede uluslararası diyalog mekanizmalarını çalıştırmak en etkin çözüm yolu. Türkiye'den özgürlük adımları bekliyoruz, ama bunlar kendi çıkarlarını terörist faaliyetlerle koruma adına kullanılmamalı.
'Öcalan konusunda içim rahat'
D'Alema, Gül'le ortak basın toplantısında PKK'ya ait silahların İtalya'dan geldiği iddiasını yalanlayıp "Silahlarımızın terörist örgütlere satılmaması için sıkı denetim var" dedi. İtalyan bakan, 1998'de Öcalan'ın anayasa gereğince Türkiye'ye iadesini engellediğini söyledi: "Anayasamız, idam cezasının olduğu ülkeye iadeyi uygun görmez. Anayasayı uyguladığım için kendimi suçlu hissetmiyorum. Neyse ki, sonradan Türkiye idamı kaldırdı." D'Alema, Baykal'dan CHP/DSP seçim işbirliğine dair bilgi alırken İtalya'daki zeytin dalı ittifakını anlattı.