İtalyan gazetesi İslam'a karşı yeni İnebahtı istedi!

ROMA - İtalya’daki merkez sağ koalisyonun ortağı Kuzey Birliği Partisi’nin (KBP) resmi yayın organı La Padania gazetesi, Batı’nın ‘İslam tehlikesi’ karşısında ‘haçlı seferi’ düzenlemesi gerektiğini savundu. Gazete, bugünkü sayısında, ‘İslam’ı durdurmak için yeni bir İnebahtı’ başlıklı başyazısında, Batı için ‘yeni bir (Papa) 5. Pius’un ve de ‘yeni bir İnebahtı’nın şart olduğunu’ iddia etti.
Detroid-Amsterdam seferini yapan ABD uçağına saldırı girişiminin ve Moritanya’da iki İtalyan vatandaşını kaçırma eyleminin El Kaide tarafından üstlenilmesine, La Padania gazetesi sert tepki gösterdi. ‘Hıristiyan Batı’nın Osmanlılara karşı çıktığı dönemlerde olduğu gibi günümüzde de İslam’la mücadele için Papa önderliğinde bir ‘kutsal ordu’ oluşturması gerektiğinin iddia edildiği yazıda, kilisenin halihazırdaki tavrının, ‘Ne var ki günümüzdeki kilise, korku içerisinde. Mücadeleye yanaşmıyor. Son derece pasif bir tutum içerisinde, saldırıları kabullenmekle yetiniyor. Barışı istemeyenler barış olamayacağını unutuyor’ sözleriyle eleştirilmesi de dikkati çekti. Batı’nın tıpkı 1500’lü yılların ikinci yarısında olduğu gibi günümüzde de İslam tehlikesiyle karşı karşıya olduğu öne sürülen başyazıda, şu ifadeler kullanıldı: “O eski dönem ile şu günlerde yaşanan olaylar arasında paralellik olduğu açıkça ortada. Ama tarih sadece kısmen tekerrür ediyor: Zira bu tehlike karşısında Hıristiyan Batı, günümüzde çok farklı bir tavır sergiliyor. Eski dönemlerde kararlılıkla hareket etmiş olan kilise, günümüzde özür dilemekle meşgul. Papa 5. Pius, o dönemlerde, Türklere karşı kutsal ittifakın öncülüğünü yapmıştı. Günümüzdeki kilise ise korkmakla meşgul.”

‘Kilise açmak için bizi satıyorlar’
Başyazıda, kilisenin dünyaya Hıristiyanlık inancını yaymaktan başka bir şey düşünmemeleri de eleştirilerek, “Kilisenin derdi, dünyayı hidayete erdirmek. Bu nedenledir ki, Türkiye’de bir kilise daha açabilme uğruna, neredeyse bizi satmaya bile razı olmaya hazırlar” denildi. İtalya’da yabancı düşmanı politikaların savunuculuğuyla bilinen KBP, Po ırmağı civarındaki bölgelerin “Poistan” (La Padania) adı altında özerklik isteyen söylemleriyle tanınıyor. (aa)