İtalyan sağı toplu namaza ayaklandı

İtalyan sağı toplu namaza ayaklandı
İtalyan sağı toplu namaza ayaklandı

Duomo?daki toplu namaz büyük ilgi topladı. Solcu D?Alema, gösterilere destek verip, İtalyan televizyonlarını ?İsrail bültenine? benzetti. FOTOĞRAF: AFP

Katedral önünde toplu namazlı İsrail protestosu İtalya'yı karıştırdı. Bakanlar göçmenleri sınır dışı etmeyi önerdi

ROMA - İtalya’da başını Müslüman göçmenlerin çektiği gösterilerde Hamas’ın desteklenip İsrail bayraklarının yakılması ve Milano’nun Duomo Katedrali önünde toplu namaz kılınması, büyük tartışma yarattı. 1945 sonrasının en sağcı hükümetini kurmuş Başbakan Silvio Berlusconi’nin bakanlarıyla danışmanları, toplu namazı ‘barışa tehdit’ diye nitelendirip, Hamas’a destek veren göçmenlerin sınır dışı edilmesini önerdi.

Mekke’de tespih duası
Milletvekili Carlo Giovanardi, Berlusconi’ye “Hamas yanlısı ırkçı gösterilere katılanlar sınır dışı edilmeli” diye mektup göndermesi muhalefetin tepkisini çekince şu savunmayı yaptı: “Hamas’ın destekçilerinin faşizmle aynı yolun yolcusu. Kutsal savaş çağrısıyla İsrail’in haritadan silinmesini isteyen, ırkçı ve Yahudi karşıtı tavır sergileyen göçmenlerin oturma izni de yenilenmemeli.” Giovanardi eski neo faşist parti Ulusal İttifak ile ırkçılığın yeni taşıyıcısı Kuzey Birliği’nin hükümet ortağı olduğunu unutmuş gözükürken, bir salvo da Savunma Bakanı Ignazio La Russa’dan geldi. La Russa basına, “Giovanardi’nin önerisine karşı değilim, ama işe yaramaz. 10 kişiyi sınır dışı etsen, 10 kişi daha ortaya çıkar” dedi. Toplu namaza “İslamcı provakasyonuna artık yeter. Yasal gösteri kasten kışkırtıcı açık hava camisiyle son buldu. Bir grup Hıristiyan, Mekke önünde tespih duası okusaydı ne olurdu? Muhtemelen taşlanırlardı” diye çıkışan Savunma Bakanı, İsrail’i protestoya Katolik Kilisesi’nin destek vermesini de esefle karşıladı.
Müslümanlar kiliseye saygısızlık niyeti taşımadıklarını belirtip özür dilese de, La Russo’nun çağrısıyla Hıristiyanlar alanlarını ‘geri almak’ için aynı yerde ayin yaptı. Göster dinmeyince Milano Belediye Başkan Yardımcısı Riccardo De Corato “Yedi günde dört protesto fazla. Hamas yanlısı gösteriye yeter. Milano Gazze’nin vilayeti değil” tepkisi gösterdi. Eski solcu başbakan Massimo D’Alema ise Gazze protestolarına destek çıkıp “İtalyan televizyonları İsrail’in resmi bülteni gibi” değerlendirmesini yaptı. (aa, Reuters)