İtalyan siyasetçiler KKTC'li oluyor

İki İtalyan siyasi, AB'nin Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutmamasını protesto etmek için KKTC vatandaşlığına başvurdu.

LEFKOŞA - İki İtalyan siyasi, AB'nin Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutmamasını protesto etmek için KKTC vatandaşlığına başvurdu. KKTC'nin davetlisi olarak 20 Temmuz kutlamalarına katılan İtalyan milletvekili ve eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Maurizio Turko ile Transnational Radikal Parti Genel Konseyi üyesi Marko Pedruka, başvuru belgelerini KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'nın makamında imzaladı.
Ortak açıklamada kararlarını "Taraflar üstü bir oyuncu olması gereken AB'nin adadaki taraflardan sadece birinin görüşlerini destekleme suretiyle Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutmamasına tepki ve Radikal Parti'nin dayanışmayı sözde bırakmaması" diye gerekçelendiren ikili, "Görünen o ki, Avrupa kurumları siyasi çözüm yönünde çalışmak yerine, Kıbrıslı Türklerin ekonomik yönden çökertilmelerini beklemektedir" dedi. Ziyaretleri sırasında Kıbrıslı Türklerin her gün karşılaşmakta oldukları başlıca sorunları görüp, dinleme ve anlama fırsatı bulduklarını belirten İtalyan siyasiler Avcı'ya AB bayrağı sundu. Avcı da İtalyanlara KKTC bayrağı verirken, "KKTC açısından önemli bir gün" yorumunu yaptı.