İtalyanlar makarna zammını boykot gününde nefsine söz geçiremedi

Dünyada biyoyakıta yönelimle artan tahıl fiyatlarına bağlı olarak Fransa'da baget ekmek zammına yönelik protestoların ardından İtalyanlar da pahalı makarnayı boykot etti.

ROMA - Dünyada biyoyakıta yönelimle artan tahıl fiyatlarına bağlı olarak Fransa'da baget ekmek zammına yönelik protestoların ardından İtalyanlar da pahalı makarnayı boykot etti. İtalyanların günde üç öğün yediği makarna fiyatının yılda yüzde 27 artması üzerine, dün tüketici örgütleri ülke çapında makarna satın alma boykotu düzenledi.
Örgütler altı büyük kentte süpermarketten çıkanların yarısının makarna almadığı saptamasını 'mükemmel sonuç' diye alkışladı. Roma'da sönük kalan gösteride halka bedava makarna, ekmek, süt dağıtıldı. Adalet Bakanı Clemente Mastella da, günlük Napoliten makarna öğününü es geçip boykota destek verdi.
'Hâlâ meyveden ucuz'
Lakin Roma restoranları makarna sipariş edenlerle dolup taşarken, tüketicilerin de önceden makarnaları stokladıkları belirtiliyor. Romalı bir bakkal İtalyan ruhunu "Makarna yemeden duramam. Makarna İtalyan gıdasının anası. Raflara bakılırsa bugün alışkanlıklar değişmemiş. Fiyatının her yıl artması normal, petrol gibi" diye özetledi. Milanolu bir kafeci, boykota "Koca bir şaka. Bugün yemezlerse yarın iki katını yerler" diye burun kıvırdı.
Makarna Üreticileri Birliği Başkanı Furio Bragagnolo, bir kilo unun fiyatının iki ayda 36 cent'ten 62 cent'e çıktığını hatırlatıp, "Bir tabak makarna bir elmanın yarı fiyatı. Makarna yerine ne alırlarsa alsınlar daha pahalı. Hâlâ 100 gram makarna sosu dahil 23-24 cent" diye seslendi. Ne de olsa ta 14. yüzyılda İtalyan kaptan Baciccino Parodi, seyir defterine "Pusulasız yol alırım, ama lazanyasız asla" diye yazmıştı. (Dış Haberler)