İtalyanlar Rumen göçmene kapıyı gösterdi

İtalya'da geçen hafta deniz kuvvetlerinin komutanlarından birinin eşinin dövülüp, tecavüz edildikten sonra öldürülmesi olayında Çingene kökenli bir Romanya vatandaşı tutuklanınca, göçmen karşıtlığı hak-hukuk tanımayan boyutlara fırladı.

ROMA - İtalya'da geçen hafta deniz kuvvetlerinin komutanlarından birinin eşinin dövülüp, tecavüz edildikten sonra öldürülmesi olayında Çingene kökenli bir Romanya vatandaşı tutuklanınca, göçmen karşıtlığı hak-hukuk tanımayan boyutlara fırladı. Kurbanın iki gün komada kalıp ölmesinden birkaç saat sonra, solcu Romano Prodi, güvenliği tehdit etmeleri halinde yargılamaksızın ve temyiz hakkı tanımaksızın AB vatandaşlarının sınır dışı edilmesi yolunda bir kararname yayımladı. Prodi "Sosyal tehlike arz edenlerin sınırdışı edilmesi kararı kaçınılmaz ve adil" savunmasını yaptı. Sağcılar ise göçmenlere toplu halde sınırdışı etmeyi ve sınırları kapatmayı önerdi.
Frattini: 5 bin kişi sınır dışı edilecek
Bu atmosferde Roma'da nefret saldırısına uğrayan dört Romanyalı işçi dövülüp, bıçaklanarak ağır yaralandı. Katil zanlısının kaldığı Çingene kampı buldozerle yıkılarak sakinleri sokağa atılırken, göçmen işçilerin baraka mahallelerine baskınlar düzenlendi. Hafta sonu suç sicilleri bulunduğu gerekçesiyle Roma, Milano, Cenova ve Torino'da uçağa bindirilip Bükreş'e yollanan Romanyalıların sayısı 38'i buldu. Avrupa Komisyonu'nun adaletten sorumlu İtalyan üyesi Franco Frattini, 5 bin kişinin sınırdışı edileceğini söyledi.
Çingene karşıtlığının başını ise faşist partinin devamı olan Ulusal İttifak'ın lideri ve eski başbakan yardımcısı Gianfranco Fini çekiyor. Fini, bir tv programında tüm Çingene kamplarının yıkılarak 250 bin kişinin derhal otobüslerle sınırdışı edilmesinin iyi bir temizlik olacağını söylerken, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Bir gazeteye de çingenelerin hırsızlığı ve çalışmamayı meşru gördüklerini, çalışmak zorunda kalanların kadınlar olduğunu, bunların da çoğunlukla fahişelik yaptığını, kaçırdıkları başkalarının çocuklarına ya da bizzat kendi çocuklarına dilencilik yaptırdıklarını söyleyen Fini, "Böyle kültürü olan bir halkla entegrasyondan söz edilemez" dedi.
Berlusconi: Sınırları kapatalım
Eski sağcı başbakan Silvio Berlusconi, sınırların Romanyalı işçilere kapatılmasını istedi. Solcu hükümetin büyük ortağı Demokratik Parti'nin lideri ve Roma Belediye Başkanı Walter Veroni de, kararnameyi "Bu tür suçlara karşı çok güçlü işaret vermek lazım. Zayıfın yanındayım ve en zayıflar şiddete maruz kalanlar. Roma göçmen akınını kaldıramıyor" diye savundu. İçişleri Bakanı Giuliano Amato, AB vatandaşlarının serbest hareketine, her yıl İtalya'ya 500 bin Romanyalının akın ettiği, birkaç ay içinde Romanya'daki 1 milyondan fazla Çingene'nin çoğunluğunun İtalya yolunu tutacağı iddiasıyla karşı çıktı. Resmi istatiklere göreyse, Romanya AB'ye girdiğinden beri, İtalya'nın en kalabalık göçmen toplumu olan Romanyalıların sayısı 556 binden 324 bin 400'e düşmüş. Çoğu inşaat işçiliği ve hizmetçilik yapıyor. Ama 2006'da suç işleyen yabancıların yüzde 15'i Romanyalı çıkınca dikkatler üzerlerine çevrildi.
Bükreş: Vatandaşımızı aşağılama
Romanya İtalya'nın Bükreş elçisini uyarırken, Devlet Başkanı Traian Basescu gerginliği tırmandırmama çağrısı yapıp "İtalyan siyasi çıkarları uğruna vatandaşlarımızın aşağılanması kabul edilemez" dedi. Başbakan Calin Tariceanu, Roma ziyareti için bavulları topladı.
'Mısır çölüne yerleştirelim'
Bükreş'in bu tepkisine karşın Romanya Dışişleri Bakanı Adrian Cioroianu kendi vatandaşına kızmayı seçti. Suç işleyenleri işçi kamplarıyla ıslah etmeyi öneren bakan, "Dışarıda bizi utandıran insanları gönderebileceğimiz Mısır çölünde toprak satın alalım" dedi. Cioroianu tepki çekince geri adım attı: "Endişelenmeyin çölde yer alınmadı, bu çözüm değil." (Dış Haberler)