İtalya'ya öğüt: Partileri kapatın

İtalya'ya öğüt: Partileri kapatın
İtalya'ya öğüt: Partileri kapatın

Kaddafi Astronomia caddesinde İtalyan Sanayiciler Birliği Başkanı Emma Marcegaglia ile bir araya geldi. FOTOĞRAF: EPA

İşgale direnişin sembolü Ömer Muhtar'ın oğluyla Roma'ya gelen Kaddafi, İtalyanlar'a partileri kapatmalarını öğütleyip, Berlusconi'ye 'Gelip Libya'ya başbakan' olsun diye seslendi

ROMA - İtalyan işgaline karşı direnişin sembolü Ömer Muhtar’ın torunu Muhammed Ömer ile Roma’ya çıkarma yapan Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, ABD’yi Kaide ile eş tutan çıkışının ardından sömürülen Afrika’ya tazminat isteyip İtalyanlara da ‘demokrasi adına partileri kapatın’ diye seslendi. Kaddafi önceki gün Roma La Sapienza Üniversitesi’ndeki konuşmasında “Afrika’da siyasal sorun yok, yalnızca açlık var. Afrika’nın kaynakları yağmalandı. Verilen zararın artık tazmin edilmesi gerekiyor” dedi. Kaddafi, kendisini diktatör diye protesto eden insan hakları örgütleriyle de dalga geçti: “İsterseniz kapıları açın, milyonlarca insan buralara gelsin. Ondan sonra sizi koruyacak bir diktatör aramak durumunda kalırsınız. Ya da en iyisi, insanlara iş bulma, tedavi ve gerekli tüm hizmetleri sağlama sorunlarını insan haklarıyla uğraşan örgütlere havale edelim. Avrupa’ya gitmek isteyen milyonlarca insanı sığınmacı mı sayacaksınız? 1 milyon kişiyi siyasal sığınmacı olarak kabul etmeye hazır mısınız? Bu sayı 2, 10, ardından da 50 milyona çıkacaktır. Eğer böyle bir  şey yapabilirseniz büyük iyilik edersiniz. Size ben de yardımcı olurum. Afrikalılar’ın sorunu açlıktır, ortada siyasal bir sorun yok. Zira Afrikalılar’ın ne partiden haberleri var ne de seçimlerden. G-8 zirvesinde de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da bunu açıkça söylemek niyetindeyim. Afrika’nın kaynakları yağmalandı ve şimdi bunun tazmin edilmesi için masaya oturulması gerekiyor. Göç sorunu ancak bu biçimde çözüme kavuşturulabilir.” 

‘Arap kadını mobilya gibi’
Kaddafi, Roma’da iş dünyasını temsil eden 1000 kadına hitaben yaptığı konuşmada, kadın haklarını savundu, Libya lideri, ‘Arap ve İslam dünyasında kadının adeta bir mobilya parçası gibi algılandığını’ söyleyip, kültürel devrime dayalı bir kadın devrimine ihtiyaç var” dedi.
Kaddafi’nin üniversiteye girişinde karşılaştığı protesto tüm önlemlere karşın salona yansırken soru-yanıt bölümünde bir öğrencinin mikrofonu protesto için kullanmaya kalkışması da Libya liderinin salondan erken ayrılmasına neden oldu.
Kaddafi Roma Belediyesi’ni ziyareti sırasında ise Başbakanı Silvio Berlusconi’ye iltifatı eksik etmeyip “Dostum Berlusconi Libya hükümetinin başbakanı olmaya niyetlenirse, benim buna hiçbir itirazım olmaz. Hatta bu, Libya halkının yararına bile olur” diye konuştu. Ardından Capitoline tepesine kurulu tarihi Campidoglio meydanında günbatımında İtalyanlara seslenen Kaddafi ‘Partileri kapatın’ öğüdünü vererek “Bana kalsa İtalya’da sağ, sol ve merkez tanımlarını bir yana bırakıp partileri kapatır iktidarı doğrudan halka veririm. Parti sistemi demokrasiye kürtajdır” dedi. Evsahibi konumundaki Roma’nın Faşist partinin gençlik kollarından gelen belediye başkanı Gianni Alemanno ise gazetecilere Kaddafi’nin sözlerini ‘Kabul edilemez’ diye niteleyip “Kimseden demokrasi dersi alacak değiliz” yanıtını verdi. (aa, afp)