İyi ki doğdun 'pek gizemli' Kim!

Kuzey Kore, ABD ile petrol karşılığı askeri nükleer programını bitirme anlaşmasının ardından 'yenilmez ve şahane' diye anılan lideri Kim Jong-il'in 65. doğum gününü kutladı.

PYONGYANG - Kuzey Kore, ABD ile petrol karşılığı askeri nükleer programını bitirme anlaşmasının ardından 'yenilmez ve şahane' diye anılan lideri Kim Jong-il'in 65. doğum gününü kutladı. Halk ve askerler çiçeklerle süslü meydanlarda şarkılar söyleyip danslar etti. Resmi basın 'Paektu Dağı üzerindeki parlak bir yıldız gibi olan doğumunuz, ulusa mutluluk ve refah vadetti" diye yazdı. Nüfusunun üçte biri yoksulluktan kırılan Kuzey Kore'de, Kim'in doğum günü 'Şubat Bayramının Mucizesi' sayılıyor ve etrafında bir kült örülüyor. Birkaç örnek şöyle:

  • Uzmanlar SSCB'de doğdu' dese de resmi basına göre, kutsal Paektu Dağı'nda devrimci kampında doğdu. Doğduğunda dağda çifte gök kuşağı belirdi. Doğum günlerinde güneş çok parlak oluyor, ormanlar havai fişek sesleri çıkarıp patlıyor, gökkuşağı beliriyor ve donmuş göllerin suları dağları titreten sesler çıkararak çözülüyor. Gittiği yerlerde çiçekler açıyor.
  • Hafızası çok güçlü. Bir mezarda yatan yüzlerce askerin karakter ve aile isimlerini saydı.
  • Komünizmi yayarken çok uykusuz kalsa da otomobil sürerken bile kestirebiliyor.
  • 23 yaşına gelmeden Kore tarihi üzerine tez, opera ve oyun yazdı. Müzeler açtı, sinemacı yetiştiren stüdyo kurdu. 1967'de 5 Gerilla Kardeş adlı ilk filmini çekti. Bunu ödüllü filmler izledi.
  • Mühendislik uzmanlığı, hidroelektrik ve nükleer santral işletmeden bilgisayar devreleri tasarımı ve sulama kanalları inşasına uzanıyor.
  • Uçuş korkusundan yurtdışına trenle gitse de jet pilotu. Golf meraklısı. İlk oynayışında bir rauntta 11 deliğe top sokmuş.