Japon Başbakanı'nı skandallar götürdü

Japonya'nın Eylül 2006'da reform ve pasifist anayasayı değiştirme hedefiyle başbakan olan, ama bir dizi skandalın ardından halk desteği yüzde 30'un altına inen muhafazakâr Şinzo Abe, görevde birinci yılını doldurmadan istifa etti.

TOKYO - Japonya'nın Eylül 2006'da reform ve pasifist anayasayı değiştirme hedefiyle başbakan olan, ama bir dizi skandalın ardından halk desteği yüzde 30'un altına inen muhafazakâr Şinzo Abe, görevde birinci yılını doldurmadan istifa etti. ABD'nin Afganistan operasyonuna katılan Japon birliklerin kasımda dolan görev süresi meclis tarafından uzatılmazsa, istifa edebileceğini söylemiş Abe, dün "İstifa etmem gerektiğine karar verdim" dedi.
İktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) yönetiminden de ayrıldığını belirtip partiden en kısa zamanda yeni başkan seçmesini isteyen Abe, pasifist anayasaya aykırı olduğu savıyla birliklerin görev süresini uzatmaya karşı çıkan muhalefete çatıp şunları söyledi: "Halkın destekleyebileceği ve güvenebileceği bir lidere ihtiyacı var. Bu lider, terörle savaşmaya muktedir olmalı. Ama mevcut durumda, halk desteğini ve güvenini kazanacak etkin bir siyaset ortaya koymak imkansız. Yeni bir başbakanla terörle savaş misyonumuzu sürdürmeliyiz." Hükümet sözcüsü Kaoru Yosano, Abe'nin 'bir hastalıkla cebelleştiğini ve derin acılar çektiğini' söylese de, müstafi lider bu konuya dair bir şey söylemedi.
2. Dünya Savaşı'nı görmemiş ilk Japon başbakanı olan 52 yaşındaki Abe, temmuzda parlamentonun üst kanadını oluşturan Danışmanlar Meclisi seçimlerini kaybedip LDP'ye 50 yılın en büyük hezimetini yaşatmıştı. Dokuz ay içinde dört bakanı istifa, bir bakanı da intihar eden Abe'yi sarsan bakan skandallarından bazıları şunlar:
Köpek tasmasıyla intihar

  • Reform bakanı ile savunma bakanları istifa ederken, yolsuzluk skandalları üç tarım bakanının başını yedi. Yasadışı bağış toplayıp ihale dağıtmakla suçlanan ilk tarım bakanı Toşikatsu Matsuoka mayısta evinde köpek tasmasıyla kendini astı. Savunma Bakanı Fumio Kyuma ise 'ABD'nin 2.Dünya Savaşı'nda atom bombası atmasının savaşı bitirmek için gerekli olduğu' yorumunun ardından istifaya mecbur kaldı.
  • Hükümet 64 milyon kişinin emeklilik fonlarını 'kaybettiğini' açıkladı.