Japon halkı Abe'den 10 ayda yaka silkti

Japonya'da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP), gelmiş geçmiş en popüler başbakan olan Juniçiro Koizumi'nin geçen yıl koltuğu devrettiği Şinzo Abe liderliğinde tarihi bir seçim yenilgisi aldı.

TOKYO - Japonya'da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP), gelmiş geçmiş en popüler başbakan olan Juniçiro Koizumi'nin geçen yıl koltuğu devrettiği Şinzo Abe liderliğinde tarihi bir seçim yenilgisi aldı. Milliyetçi muhafazakâr Abe, girdiği ilk seçimde LDP'ye 50 yıldır ilk kez parlamentonun üst kanadını oluşturan Danışmanlar Meclisi'nde sandalyelerin çoğunu kazandıramadı. İstifa çağrılarını reddeden Abe'nin hezimetinin gerisinde yolsuzluk skandalları ve bakanlarının gafları yatıyor.
Dün üst kanadın 242 sandalyesinin 121'ini yenilemek için düzenlenen seçimde, sandık başı anketlerine göre, 1955'ten beri neredeyse kesintisiz iktidardaki LDP ile koalisyon ortağı Budist-muhazafakâr New Komeito en az 44 koltuk alabildi. Muhalefetteki Japon Demokrat Partisi (DPJ) ise 59 koltuk kazandı. Üst kanatta 132 sandalyeye sahip LDP'nin çoğunluğu korumak için yenilenen sandalyelerden 64'ünü alması gerekiyordu.
Japonlar alt kanada göre daha az etkili olsa da üst kanat seçimlerini
'hükümet referandumu' görüyor. Abe'nin 10 aydaki skandalları az buz değil. En önemlisi, nüfusun çoğunu yaşlıların oluşturmasından ötürü emeklilik fonu skandalı. Milyonlarca kişinin emeklilik ödeme kayıtlarının kaybedilmesi yetmezmiş gibi, tarım bakanı kamu fonlarını kötüye kullanma suçlamaları karşısında intihar ederken, yeni tarım bakanı yolsuzluğa karışmıştı. Savunma Bakanı ABD'nin 2. Dünya Savaşı'nda atom bombası atmakta haklı olduğunu söyleyince istifa etmek zorunda kalırken, geçen hafta en büyük nükleer santralda deprem yüzünden oluşan sızıntı nükleer gücü destekleyen iktidar partisi hakkında yeni soru işaretleri yaratmıştı.
Abe: Görevimi sürdüreceğim
Dün Abe seçim sonucunun hezimet olduğunu kabul etse de, "Görevimi sürdüreceğim, çünkü ulus inşa etme görevim daha yeni başladı" diye ısrar etti. Bedeli, istifa eden partinin iki numarası ve kampanya sorumlusu Hidenao Nakagawa ödedi. Seçimin galibi konumundaki 65 yaşındaki DPJ lideri İçiro Ozawa ise yorulup kalp rahatsızlığının nüksetmesinden ötürü dün halkın karşısına çıkamadı. LDP koalisyonu alt kanadın yüzde 70'ini elinde tutsa da, üst kanadın en büyük partisi DPJ olacak, başkanlığına da bir DPJ vekili seçilecek. Abe'nin yasa geçirmesi zorlaşacak. Eski Peru diktatörü Alberto Fujimori ise Şili'de ev hapsinde bir Japon vatandaşı olarak yarıştığı seçimi kaybetti. (Dış Haberler)