'Japonya 20 yılda Çin eyaleti olabilir'

Çin, ekonomi ve savunma alanındaki gelişmesiyle Asyalı komşusu Japonya'nın yüreğine oturuyor. Sonunda iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin milliyetçi çıkışlarıyla tanınan politika şefi Şoiçi Nakagawa...

TOKYO/PEKİN - Çin, ekonomi ve savunma alanındaki gelişmesiyle Asyalı komşusu Japonya'nın yüreğine oturuyor. Sonunda iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin milliyetçi çıkışlarıyla tanınan politika şefi Şoiçi Nakagawa, Japonya'nın yakın gelecekte Çin'in eyaleti olabileceğini söyledi. Bu çıkış, Tokyo'nun ABD ile birlikte Tayvan'ı olası Çin saldırısından korumayı da içeren askeri planlar hazırladığı sırada geldi.
"15 yılda Tayvan'da yanlış bir şeyler olursa biz de 20 yıl sonra Çin'in eyaleti olabiliriz" uyarısı yapan Nakagawa, "Eğer Tayvan Çin'in etkisi altına girerse bir sonraki Japonya olabilir. Çin, işte bu kadar çok hegemonya peşinde" iddiasında bulundu. Başbakan Şinzo Abe da "Geçmişte Japonya'nın ABD'nin 51. eyaleti olacağı da söylenmişti" dese de, Çin'den uzaydaki uyduları vurmaya yönelik füze teknolojileri konusunda açıklama istedi. Çin Dışişleri sözcüsü ise, kimseyi tehdit etmediklerini söyleyip hesap sordu: "Çin'in kişi başına silahlanma harcaması Japonya'nınkinin yüzde 7'si. Askeri gelişmeleri ve Tayvan'a yaklaşımlarını açıklasınlar." Japonya'nın yıllık 42 milyar dolar, Çin'in ise 35 milyar dolarlık askeri bütçesi var. (Dış Haberler)