Japonya sola çark ediyor

Japonya sola çark ediyor
Japonya sola çark ediyor

Merkez sola fırsat tanımayı seçen Japonların en büyük beklentisi işsizlikle mücadele. FOTOĞRAF: REUTERS

Japonya'yı 54 yıldır yöneten Liberal Demokrat Parti'yi deviren solcu Demokrat Parti lideri Hatoyama, koalisyon için derhal kolları sıvadı. En büyük derdi ekonomik kriz olan Hatoyama, ABD'ye mesafeli tavrıyla dikkat çekiyor

TOKYO - Japonya’yı kısa bir mola hariç 54 yıl yönetmiş muhafazakâr Liberal Demokrat Parti’yi önceki günkü seçimde hezimete uğratan merkez sol Japonya Demokrat Partisi (JDP) zaferinin tadını çıkaramadan kolları sıvadı. 480 koltuklu parlamentoya 308 vekil sokan ama güvenoyu için 12 eksiği bulunan JDP lideri Yukio Hatoyama, parlamentodan başbakanlık görevini almayı beklemeden Sosyal Demokrat Parti ve Halkın Yeni Partisi ile pazarlığa oturdu. Yeni hükümeti işsizlik ve ekonomik krizle mücadele ile dünya güçleriyle ilişkileri yeniden şekillendirmek gibi zorlu görevler bekliyor. 

‘Anti-Amerikan değilim’
Kimileri bu durumu ‘imkânsız görev’ diye nitelerken Hatoyama’ya özellikle ekonomide elini çabuk tutması baskısı var. ‘Japonya’nın Kennedy’leri diye anılan bir siyasi hanedanlığa mensup olan Hatomaya, “Politikalarımızı buldozerle yerle bir etmeyeceğiz. Sabırlı olacak, konsensus inşa edeceğiz” mesajı verse de pasifist ve sol eğiliminin özellikle dış politikaya yansımaları olacağı görülüyor. “Anti-Amerikan değilim” derken, Washington’dan daha bağımsız hareket etmekten yana olan Hatoyama, Japonya’nın yüzünü Asyalı komşularına çevirmesi hatta AB tipi bir örgütlenmeyle tek para birimi oluşturulmasını öneriyor. Eski LDP’liler ile Sosyalistlerin 1998’de kurduğu JDP muhalafetteyken Japonya’daki 47 bini bulan ABD askeri varlığıa muhalefet edip ‘Amerikan savaşları’nda yer almaya karşı çıkmıştı.
Hatomaya ABD ile ilk sınavını Afganistan’daki ABD güçlerine Hint Okyanusu’ndan yakıt desteği veren donanma misyonunun görev süresi ocakta dolarken verecek. New York Times’ta yayımlanan makalesinde, “Irak savaşı hezimeti ve mali krizlerin neticesinde ABD’nin öncülük ettiği küreselleşmenin sonu geliyor ve biz çok kutuplu dünyaya doğru gidiyoruz” diye yazan Hatoyama’nın rotası merakla edilirken Obama yönetimi güçlü ittifak beklediği mesajı yolladı.
Vekil sayısını 296’dan 119’a düşüren LDP lideri Taro Aso ise “Yeni başlangıç yapmalıyız” diyerek liderlikten istifa etti. Ancak LDP ve müttefikleri  çoğunluk oldukları Senato’da yasaların çıkmasını engelleyebilecek bir pozisyonda.
Seçimin diğer sürprizi de LDP’nin karşısına medyanın ‘Prenses Birliği’ adını taktığı güçlü kadın adaylar koyan JDP’nin 54 kadın vekili meclise sokması oldu. (ap, afp)