Japonya'da yeni dönem, ABD'ye kötü haber

Japonya'da yeni dönem, ABD'ye kötü haber
Japonya'da yeni dönem, ABD'ye kötü haber

Hatoyama (ortada), Sosyal Demokrat Fukuşima (solda) ve Halkın Yeni Partisi lideri Kamei ile koalisyon kurdu. FOTOĞRAF: AFP

Meclisin başbakanlığını onayladığı Hatoyama, artık ABD'ye karşı dürüst olacaklarını, kendi etkin dış politikalarını yürüteceklerini söyledi

TOKYO - Japonya’da sağcı Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) yarım asırlık iktidar tekeline son veren solcu Japon Demokrat Partisi’nin (DPJ) lideri Yukio Hatoyama’nın dün parlamentodan başbakanlığına onay almasıyla yeni bir dönem başladı. Seçim zaferi sonrası Sosyal Demokrat Parti  ve Halkın Yeni Partisi ile koalisyon kuran Hatoyama, 408 üyeli parlamentonun 327 üyesinin onayının ardından, tarihi değiştirme fırsatını kullanacağını, siyasette bürokratlarla büyük şirketlerin hâkimiyetini kıracağını, halka odaklı toplum kuracağını, sosyal refah sağlayacağını söyledi.
Yeni Japon Başbakanı, 2. Dünya Savaşı’nin bitiminde işgale geldiğinden beri bir numaralı müttefik olan ABD’ye huzursuzluk saldı.  “İlk adım Başkan Barack Obama ile güvene dayalı ilişki inşa etmek” diyen Hatoyama, ABD ile ittifaka değer verdiklerini söyleyip ekledi: “Bugüne dek Japonya ABD’nin politikalarını benimsedi, ama ben Japonya’nın değişim için daha etkin olup görüşlerini dürüstçe dile getireceği ilişki inşa etmek istiyorum.” ABD’nin Japonya’daki 47 bin askerlik varlığının gözden geçirme planından vazgeçmeyeceğini belirten solcu lider, Tokyo’yu Washington ile eşit seviyeye taşıyacak dış politika ve başta Çin olmak üzere Asya’daki komşularla daha yakın ilişki istediğini belirtti. 

Çin ile AB tarzı ortaklık
Uluslararası sahneye ilk çıkışını gelecek hafta New York’taki BM Genel Kurulu toplantıları ve Pittsburgh’daki G20 zirvesinde yapacak yeni Japon lideri, bu vesileyle Obama ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüşecek. 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Çin’i işgalinin bıraktığı korkunç anıları unutturma çabasında olan, bu uğurda savaş suçlularının da onurlandırıldığı Yasukuni tapınağı yerine yeni bir anıt inşa etmeyi öneren Hatoyama’nın, Hu’nun gündemine AB tarzı Doğu Asya topluluğu kurup ortak para birimine geçme projesini getirmesi bekleniyor. 

Barroso pek memnun
‘Japonya’nın Kennedyleri’ denen bir aileden gelen, büyükbabası en büyük araba lastiği üreticisi Bridgestone’un kurucusu olan, Stanford Üniversitesi’nde mühendislik doktorası yapmış 62 yaşındaki Hatoyama, NY Times’ta yayımlanan makalesinde, ABD liderliğindeki kapitalizm ve küreselleşmeyi eleştirip serbest piyasanın regülasyonla dengelenmesi gerektiğini söyleyerek Washington’da endişeye yol açmıştı. Ama dün Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun övgüsünü kazandı. Artık Avrupa ile Japonya’nın görüşlerinin örtüşür hale geldiğini söyleyen Barroso, iklim değişikliğiyle mücadele vaadinden de memnuniyet dile getirdi.

Dışişlerine ‘Taliban’
Hatoyama’nın dışişleri bakanlığına getirdiği, 56 yaşındaki Katsuya Okada, ABD ile ilişkilerin yeniden şekillenmesinde kilit rol oynayacak. Hiçbir hediye kabul etmemesi kadar yüzündeki ifadeden ötürü de ‘Bay Temiz’ diye anılan, ağzına alkol koymaması yüzünden ‘Taliban’ lakabı uygun görülen Okada, geçen ay “Japonya konumunu ABD’ye uydurmak için çok fazla çabaladı. Ama bu asır Asya çağı olacak. Japonya’nın kendi konumunun olması, bölgede kendi rolünü oynaması önemli” demişti. Maliye bakanlığına da 77 yaşındaki Hirohisa Fujii getirildi. (afp, aa)