Jones: Türkiye'nin kararına saygılıyız

WASHINGTON - Türkiye Afganistan’a muharip asker göndermek yerine eğitim desteğini artırmayı önerirken, ABD, bu karara saygılı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, “Afganistan’a sağlanan askerlerin sahada nasıl kullanılacağı, ülkelerin kendi egemenlik ve ulusal kararı. Türkiye’nin kararına saygı gösteririz” dedi.
Jones, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Türkiye’nin Afganistan’a asker katkısı beklentisi ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’ta ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesini değerlendirdi. Türkiye’nin, Afganistan’daki misyona yıllardır önemli katkılar yaptığını belirten Jones, Türkiye’yi ‘ortak çabaların değerli bir üyesi ve kilit müttefiki’ diye niteledi. “Türkiye’nin, Afganistan’ın başkenti Kabil bölgesindeki önemli misyonunu yerine getirmek için yapabileceği her çabayı takdir ederiz” vurgu yapan Jones, Türkiye’nin katkılarının ve Afganistan’da sahip olduğu etkinin derecesinin, birçok kişi tarafından bilindiğini ve takdir edildiğini belirtip şöyle konuştu: “Şunu hep söyledim; Her koalisyonda, sahadaki komutanlara esneklik sağlamak için mümkün olduğu kadar sınırlamayı ortadan kaldırmaya çalışırsınız. Ama sonuçta, askerlerin nasıl kullanılacağı ülkelerin kendi egemen kararı ve Türkiye’nin kararına saygı gösteririz. General Stanley McChrystal’ın, alacağı askerlere minnettar olacağına eminim.”
Jones, Erdoğan’ın Obama’yla görüşmesi için de “Ortadoğu’da, İran ve Afganistan konularında, Avrupa’ya da uzanan bir şekilde, Türkiye kilit bir oyuncu ve müttefik. Bu görüşmenin ikili ilişkilerimizde büyük önem taşıyacağını biliyoruz. Obama, ziyareti dört gözle bekliyor” dedi. (aa)