JPost: Peki ya ölen Kürtler?

KUDÜS - İsrail’de Gazze yüzünden tatbikat boykotuna uğramaya duyulan tepki, ‘Türkiye de Kürtleri öldürüyor’ noktasına taşındı. Jerusalem Post, Türkiye’nin İsrail’le ilişkileri çöpe atmak için elinden geleni yaptığını iddia eden bir başyazı yayımladı. Yazıda ‘Aslında (Türkiye Kürt kayıplarının sadece çiftlik hayvanlarıyla sınırlı olduğunda ısrar etse de) Gazze çatışmasında İsrail’in eliyle ölen Filistinli sayısının Ankara’nın Kuzey Irak’da tekrarlanan bombardımanlarında ölen Müslüman Kürtlerden daha fazla olduğu tartışmalıdır’ denildi.
Türkiye’ye şu suçlamalar yöneltildi: “Kudüs’teki gözlemciler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Gazze’deki talihsiz ölümleri, Türkiye’yi diplomatik, stratejik ve ekonomik olarak İsrail’den uzaklaştırmak için bahane olarak kullandığından kuşkulanıyor. Siyaset bilimci Efraim Inbar, İslamcı AKP’nin Müslüman dünya ile ilişkilere Batı ile siyasi ve kültürel bağlarından daha fazla önem verdiğinden emin. Ya da Türkiye, İsrail’le ilişkilerinden kurtulup İran ve Hamas’a kendini sevdirirken Washington ve Brüksel’le güçlü ilişkiler yürütmeyi mi umuyor?” 

‘Askeri işbirliği de mi bitiyor’
“AKP döneminde ilişkiler sistematik şekilde bozuluyor. Osmanlı Araplar üzerindeki egemenliğini meşrulaştırmak için Pan-İslam’ı kullandı. Fakat Mustafa Kemal, Batı eğilimli, laik ve ulusalcı modern Türkiye’yi kurdu. Türk politikacılar ne kadar İsrail’e yüklense de, İsrailliler iki ülke ordularının stratejik işbirliğini biliyor. Ama o da mı sona eriyor? Türkiye yeri doldurulamaz bir müttefik. İsrailliler herşeyle rağmen ilişkilerin sürmesini istiyor. Bunu isteyip istemediğini gösterme sırası Türkiye’de.” (Dış Haberler)