Judocu Putin'in gururu

Rusya'nın judocu Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün dövüş sporları ustalarını izleme keyfini sürdü.

ST. PETERSBURG - Rusya'nın judocu Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün dövüş sporları ustalarını izleme keyfini sürdü. St. Petersburg'daki
'BoDogFight: Clash of Nations' adlı karma savaş sanatları yarışmasını izleyen Putin'in keyfi, Rus dövüşçünün Amerikalı dövüşçüyü yenmesiyle katlandı. Maçı birlikte izlediği aksiyon filmlerinin ünlü aktörü Jean Claude Van Damme'la sohbeti gözden kaçmayan Putin tüm sporcularla Van Damme'ı Konstantinovski Sarayı'nda çay partisinde ağırladı.
Rus şampiyon Fedor Emelianenko ile Amerikalı ünlü dövüşçü Matt 'Kanun' Lindland'ın sıkı dövüşü izleyenleri heyecenlandırdı. Galibiyetle keyiflenen Putin ise Emelianenko'yu sıkıca kucaklayıp tebrik ederken, övgülerini partide de sürdürdü: "Sert bir spor yapıyorsunuz ama rakibinize itibar ve saygı da gösteriyorsunuz." Van Damme ise daveti 'büyük onur' diye niteleyip Putin'i övdü: "Siyasiler nutuk atmayı sever. Ancak Putin kalbinden geçenleri söylüyor."
Muhalefete yine cop
Rus oligark Boris Berezovski'nin 'Putin'e darbe' çağrısıyla atağa kalkan muhalifler de, dün protestolarını St. Petersburg'a taşıdı. Önceki gün Moskova'da 'Öteki Rusya' koalisyonunun gösterisinde, 200 kişi ve koalisyon lideri ünlü satrançcı Gary Kasparov'u tutuklayan Kremlin, St. Petersburg'u 1500 polisle kuşattı. 2 bin kadar eylemci, serbest seçim isteyip 'Devrim' ve 'Özgürlük' sloganı attı. Polis coplarına başvururken, güvenlik kordonunu aşan herkesi gözaltına aldı. Kasparov ise önceki gece 1000 ruble (54 YTL) kefaletle bırakılması sonrası "Bu son iki gün, Putin rejiminin artık yasalara değil kaba kuvvete dayandığını gösterdi" eleştirisi yaptı.
(afp, ap)