K. Kore Obama'yı uyduyla deneyecek

SEUL - Kuzey Kore, Obama yönetimine uydu denemesiyle ‘hoşgeldin’ demeye hazırlanıyor. Dün Pyonyang yörüngeye iletişim uydusu yerleştirmek için roket atmaya hazırlandığını duyurdu. Bunu komşuları ile Batı uzun menzilli füze deneyeceğine yordu. Geçen hafta Asya’yı turlayan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bush yönetimi tarafından ‘şer eksenine’ alınmış Kuzey Kore’ye ‘uslu durması’ için uyarılar göndermişti.
Kuzey Kore’de ulusal uzay komisyonu ise “Kwangmyongsong-2 uydusunu göndermede başarılı olursak, uzay bilim ve teknolojimizle ekonomik güç olma yolunda dev adım atacağız” dedi. Güney Kore Savunma Bakanlığı, düşman kardeşinden füze değil uydu göndereceğine dair kanıt isteyip, “Uydu ya da uzun menzilli füze fark etmez, benzer teknoloji olduğundan güvenlik tehdidi var” diye ekledi. Japonya alarm duruma geçti.
1998’de Japonya tarafına kısa menzilli Taepodong-1 füzesi atıp büyük tepki çekince yörüngeye uydu yerleştirdiğini savunmuş Pyonyang, 2006’da Alaska’yı menziline alan uzun menzilli balistik füze Taepodong-2’yi denemişti, ama füze 35-40 saniye sonra okyanusa düşmüştü. Asıl bombayı dört ay sonra ilk atom bombası denemesini yaparak patlatmıştı. (afp)