Kaçak göçmen cennetlik mi?

Mısır'da fetva krizi

Sünni âleminin fetva merkezi Mısır'da, doğal felaketlerde ölenlere 'şehit' diyen Müftü Şeyh Gomaa, denizde boğulan kaçaklara aynı pâyeyi vermedi. El Ezher ölenleri 'şehit' ilan etti. Müftü: "Bu onlara 'Devam edin, intihar edin' demek olur."

KAHİRE - Sünni âleminin 'Kâbesi' Mısır'da sıklıkla yaşanan fetva krizi bu kez umuda yolculuğa çıkıp da Akdeniz'de boğulan kaçak göçmenlerin 'şehit' sayılıp doğrudan cennete gidip gitmedikleri konusunda patlak verdi. Geçmişte doğal felaketlerden ölenlere 'şehit' demiş olan Mısır Müftüsü Şeyh Ali Gomaa bu kez 4 Kasım'da İtalya açıklarında tekneleri batarak boğulan 26 Mısırlıya aynı payeyi münasip görmeyince kızılca kıyamet koptu. Fetvaya en ciddi meydan okuma, Sünnilerin en büyük otoritesi sayılan El Ezher Üniversitesi İslami Araştırma Komitesi'nden geldi. Komite, müftünün aksine ölen yasadışı göçmenleri 'şehit' ilan etti.
'Normal yoldan gidin de..'
Sünni geleneği sadece Allah yolunda savaşıp ölenleri değil, deprem gibi doğal afetlerde, doğumda, suda boğularak, bulaşıcı hastalıktan hatta ishalden ölenleri şehit sayıyor. Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in 2000'de 112 yıllık Dar-ül-İftaa'nın (Fetva Evi) başına atanmış 54 yaşındaki Gomaa
ise El Ezher komitesinin toplantısında üç saat dil dökmesine karşın karşıtlarını ikna edemedi. Kurulun fetvası, 'Nasılsa şehit olunca cennete gidecekleri hurilere kavuşacaklarını' garantileyen göçmenleri kışkırtacağı korkusu yarattı. Ancak komite bu konuda suçlamalardan kaçmak için daha iyi iş ve yaşam için umuda yolculuğa çıkmayı kafaya koyanlara 'Gideceğiniz yere normal yollardan gidin' tavsiyesini de ekleyerek işin içinden çıktı. Gomaa ise tartışma yaratan makalesinde kendilerini ölüme atan gençlerin amacının Allah'a hizmet olmadığını, para kazanma hırsıyla hareket ettikleri için de şehit olamayacaklarını belirterek ekledi: "Meselenin insani boyutlarını görmezden gelmedim. Ama şehit olarak nitelersem bu onlara 'Devam edin ve intihar edin' demem anlamına gelir."
Diğer yandan Gomaa da, 'Yol üzerinde duran insanların üzerine kasten araç sürerek öldüren hızlı sürücüler katil değildir' diyen fetvasıyla tartışmaların odağında.
Ya yayaların hali?
Fetva, kasımda tutuklanmak üzere olan bir yakınını korumak için polis aracını durdurmaya çalışan bir kadının ezilmesi olayında polisleri aklamak için kullanıldı. Hükümetin baskısıyla karar verdiği suçlamaları ve istifa çağrılarıyla karşı karşıya kalan Gomaa, salı günü basın toplantısı düzenleyip gözyaşları içerisinde "Sürücüler fetvasını haziranda vermiştim. Polis olayıyla ilgisi yok. Asla hükümet, polis yada siyasilerin baskısı altında fetva vermem" diyerek kendini savundu. Ama Ezher Komitesi bu fetva için 'İğrenç, hatta şeytanın bile aklına gelmeyen şey' ifadesini kullandı."
(ap, afp)