Kaçak raporu: Atina işkenceci

Yunanistan'ın Türkiye'den geçen kaçaklara işkence ettiği ve silah zoruyla geri gönderdiği, uluslararası 'Pro Asylum' örgütünün raporunda teyit edildi. Rapor Yunanistan'ı karıştırdı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Uluslararası 'Pro Asylum' örgütünün, Yunan sahil güvenlik güçlerinin Meriç nehri ya da Ege'de yakalanan kaçak göçmenlere yaptığı işkenceleri içeren raporu Atina'da şok etkisi yarattı. Yunanlı ve Alman avukatların derlediği, 100'den fazla kaçağın ifadelerini içeren rapor, AB, Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası kuruluşlara dağıtıldı. Raporda, Yunan sahil güvenlik güçlerinin Ege'de göçmenlerin sandallarını durdurup Türk sahillerine doğru çevirmeye çalıştıkları, bazı göçmenlerin kayalıklara çıkarılıp kaderlerine terk edildiği, adalara getirilenlerin insan onurunu ayaklar altına alan muamele gördükleri ve pek çok işkence vakası yaşandığı vurgulandı. Göçmenlerin rapordaki ifadelerinden bazıları şöyle:
Yunan sahil güvenliğinin işkenceleri
"Sandaldan tekneye çıkar çıkmaz kafama demirle vurmaya başladılar. Diz çöktürüp kafamı su dolu kovaya soktular. Hangi tekne ile geldiğimi soruyorlardı. Nefes alamıyordum. Sonra bir poşeti kafama geçirdiler." "22 kişiydik. Sahil güvenlik teknesine çıkan ilk göçmeni dövmeye başladılar. Korkudan denize atladık. Bizi sudan çıkarıp feci dayak attılar. Kaburga kemiğim kırıldı. Yere yatırıp üstümüze oturdular. Havaya ateş ediyor, sıcak namluları sırtımızda gezdiriyorlardı." "Sahil güvenlik uyumamıza bile izin vermiyordu. Doktor olduğunu söyleyen biri 50 avromu aldı. Plastik bir botu denize indirdiler. Su ve ekmek atıp bizi zorla tekneden indirdiler. Plastik bota küçük bir delik açtılar ve tek kürek verdiler. Bir saat sonra başka bir tekne gelip bizi kurtardı."
'Avrupa İslam istilası ile karşı karşıya'
Raporda Midilli Liman Müdürü Apostolos Mikromastora'nın "Avrupa yaklaşan tehdidi görmeli. Bir İslam istilasıyla karşı karşıyayız. Gelenlerin hepsi mücahit" sözü dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, ülkenin daha fazla göçmen mülteci barındırmaya dayanamayacağını söylerken, Yunan hükümeti özellikle Sakız ve Midilli adasında ihbar edilen işkence iddiaları için soruşturma açtı.