Kaczynski hükümeti gülmekten ağlattı

Çocuk yıldızlar olarak nam salmış Lech ve Jaroslaw Kaczynski ikizlerinin 2005'te cumhurbaşkanı ve başbakan seçilmeleriyle siyasi eğlence çağına giren Polonya...

VARŞOVA - Çocuk yıldızlar olarak nam salmış Lech ve Jaroslaw Kaczynski ikizlerinin 2005'te cumhurbaşkanı ve başbakan seçilmeleriyle siyasi eğlence çağına giren Polonya, bu kadar gülmenin bedelini evlere şenlik koalisyon hükümetinin iç anlaşmazlıklarla dağılmasıyla ödüyor. Ufukta aylar sürecek siyasi kargaşa belirirken, hükümetin buna değer dedirtecek icraatları şöyle

  • Mecliste kuraklığa karşı yağmur ayini düzenlendi.
  • Başbakan Jaroslaw Kaczynski, yabancıların girip kullanabileceği korkusuyla banka hesabı açtırmadığını, maaşını doğrudan annesine verdiğini söyledi.
  • İki bakan, "Önemli bir açıklama yapacağız" diye düzenledikleri basın toplantısına ellerinde pelüjden oyuncak hayvanlarla çıktı. Zira aşırı Katolik Polonya Aileler Birliği'nin lideri Roman Giertych ile milliyetçi Özsavunma Partisi'nin lideri Andrzej Lepper, Lehçe tilki anlamına gelen Lis adında yeni grup kurduklarını duyurmak için ellerine tüylü oyuncak tilkiler almıştı.
  • Giertych'in partisinden çocuk hakları ombudsmanı Ewa Sowinska, BBC'nin meşhur çocuk programı Teletubbies için bir kukla karakterin eşcinsel olduğu gerekçesiyle soruşturma istedi. Gerekçesi Tinky Winky'nin erkek olmasına karşın kırmızı kadın çantası taşımasıydı. Giertych'in Avrupa Parlamentosu vekili babası da, Darwin'in evrim kuramını reddedip insanlarla dinozorların aynı zamanda yaşadığını söyleyerek manşetlere geçti.
  • Karikatüristler "Kapasitemizi aşıyor. Hükümete yetişemiyoruz. Çin ve Ukrayna'dan mizahçı ithal edelim" dedi. Kanallar, kavgaları sirk müziğiyle yayımladı.