Kaddafi Avrupa'ya çadır kuruyor

Avrupa'nın zarafet ve şıklık timsali olarak akıllara kazınan Fransa'nın başkenti Paris'in bu imajı gelecek hafta biraz zedelenebilir. Zira, Libya lideri Muammer Kaddafi, gittiği her yere taşıdığı çadırını 34 yıl sonra ilk kez ziyaret edeceği Paris'in göbeğine kuracak.

PARİS - Avrupa'nın zarafet ve şıklık timsali olarak akıllara kazınan Fransa'nın başkenti Paris'in bu imajı gelecek hafta biraz zedelenebilir. Zira, Libya lideri Muammer Kaddafi, gittiği her yere taşıdığı çadırını 34 yıl sonra ilk kez ziyaret edeceği Paris'in göbeğine kuracak.
Fransa Cumhurbaşkanlığı dün Kaddafi'nin 10 Aralık'ta başlayan beş günlük ziyareti sırasında Elysee Sarayı'nın hemen yanında kendisine tahsis edilen Hotel Marigny'nin bahçesine çadır kuracağını doğruladı. Kaddafi'nin misafirlerini burada ağırlayacağını belirten sözcü David Martinon, "Bu bir çöl geleneği" dedi. Ancak sıcak iklimli Libya'da klimayla soğutulan çadırın Paris'te ısıtılacağını belirten Martinon, çadırın 'çok konforlu olduğunu' da ekledi. Hotel Marigny, resmi ziyaretçilerin konuk edildiği 19. yüzyıldan kalma bir köşk. Parlamentoyu da ziyaret edecek olan Kaddafi, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yle ikili ilişkileri ele alacak.
'Sömürgeciliğin bedeli bir şekilde ödenir'
Libya lideri, Paris'ten önce çadırını Portekiz'de bugün başlayan AB-Afrika Zirvesi vesilesiyle Lizbon'a kurdu. Zimbabve lideri Robert Mugabe'ye yönelik eski sömürge gücü Britanya'nın boykotu yüzünden hararetli geçmesi beklenen zirve öncesi, Kaddafi 'medeni Avrupalılara' esip gürlemeyi ihmal etmedi. Zirvenin yeni sayfa açması hedeflenirken, Kaddafi, Avrupalılardan kara kıtaya geçmiş sömürgecilikleri için tazminat ödemeleri çağrısı yapıp ekledi: "Alınan zenginlikler bir şekilde geri verilmeli. Sömürge güçleri zenginliklerini yağmaladıklarına tazminat ödemek zorunda. Ya da bedelini başka bir yoldan öderiz: terörle, göçle ve intikamla." Kaddafi, BM Güvenlik Konseyi'ni de veto hakkına sahip beş daimi üyesi nedeniyle diktatörlükle suçladı. (afp, Reuters)