Kaddafi BM Güvenlik Konseyi'ne 'terörist' dedi

Kaddafi BM Güvenlik Konseyi'ne 'terörist' dedi
Kaddafi BM Güvenlik Konseyi'ne 'terörist' dedi

Libya lideri, ?BM Güvenlik Konseyi yüzünden büyük zararlar gördük? çıkışı yaptı. FOTOĞRAF: REUTERS

Gül'ün de katıldığı Bağlantısızlar zirvesinde liderler yeni mali sistemi gündeme taşırken, Libya lideri BMGK'ya 'terörist' diye çattı

ŞARM EL ŞEYH - Bağlantısızlar Hareketi zirvesi 50’den fazla ülkenin liderlerinin katılımıyla Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde toplanırken, açılışa uluslararası düzene çıkışlar damgasını vurdu. Dönem başkanı Küba Devlet Başkanı Raul Castro küresel krize karşı yeni uluslararası mali sistem çağrısı yaparken, Libya lideri Muammer Kaddafi, Türkiye’nin de geçici üyesi olduğu BM Güvenlik Konseyi’ne ‘terörist’ dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de zirveye Bağlantısızlar Hareketi Özel Konuğu sıfatıyla katılıyor.
Soğuk Savaş’ta ABD ile Sovyetler’in başını çektiği iki zıt kutupta yer almayan 25 ülkenin 1961’de kurduğu ve üye sayısı 118’i bulan Bağlantısızlar’ın 15. zirvesinin açılışında Castro, “Bütün ülkelerin katılımına dayalı yeni uluslararası mali ve ekonomik yapı istiyoruz. Bu tek bir ülkenin siyasi karar ve ekonomik istikrarına bağlı olmamalı. Gelişmekte olan ülkelere ayrıcalıklar tanımalı” mesajı eşliğinde dönem başkanlığını Mısır’a devretti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ve Mısır gibi pek çok ülkenin liderleri aynı çağrıyı benimserken, zirveyi şenlendiren Kaddafi oldu. Kaddafi, ABD, Fransa, Britanya, Rusya ve Çin’in veto yetkisiyle daimi üyeleri olduğu BMGK için “Bu Konsey terörizmdir, uluslararası barış için tehlikeli. Konsey yüzünden çok zarar gördük, boyunlarımızdaki kılıç oldu. Konsey bizi temsil etmiyor, daimi üyelerin tekelindeki bir platform” diye çıkıştı. Deva olarak Afrika Birliği’ne Konsey’de daimi iki koltuk isteyen Kaddafi, Latin Amerika’ya da BM’de birlik olup kalıcı koltuk talep etmelerini salık verdi. Castro’nun yeni mali sistem çağrısı sonuç bildirisine yansırken, ‘gözlemci’ statüsünde katılan Çin’le işbirliği zemini arzulayan madde dikkat çekti. (afp, aa)