Kaddafi çadırı ABD'yi ürküttü

Kaddafi çadırı ABD'yi ürküttü
Kaddafi çadırı ABD'yi ürküttü

Paris?te Elysee Sarayı bahçesine çadırını kurmuş Kaddafi, New York?ta Englewood?u gözüne kestirdi. Englewood sakinleri ise ayaklandı.

ABD, Lockerbie öfkesi geçmeden Kaddafi'nin BM Genel Kurulu'na başkanlık etmek için ilk kez ABD'yi ziyaretinin şokunda. Zira Kaddafi'nin New Jersey'de Lockerbie kurbanlarının yakınlarının yaşadığı yerde çadır kurması gündemde

WASHINGTON - İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde 1988’de bir PanAmerikan yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili gizemli davada, 2001’de ömür boyu hapis cezası almış vatandaşı Abdülbasit el Megrahi’yi ölümcül kansere yakalanmasından ötürü geçen hafta İskoç hapishanesinden kurtarmayı başarmış Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, gelecek ayki ABD ziyaretine hazırlanırken, Amerikalıları aldı bir düşünce. Bu kez BM Genel Kurul toplantılarına başkanlık etmek üzere 40 yıllık iktidarı boyunca ilk kez ABD’ye gidecek olan Kaddafi’nin tüm yurtdışı ziyaretlerindeki gibi New York’ta da geleneksel Bedevi çadırını kurmak isteyebileceğinden kaygılanılıyor. Hem de Lockerbie kurbanlarından pek çoğunun yaşadığı bir bölgede...

Libya’nın banliyö mülkü
Roma’nın merkezindeki park ile Paris’te Elysee Sarayı bahçesinde çadır kurmayı başarmış Kaddafi, New York’ta kalmak için 1982’den beri Libya büyükelçiliğine ait olduğundan Libya devletinin mülkü sayılan New Jersey’nin banliyösü Englewood’daki araziyi gözüne kestirmiş. Üç aydır burada bulunan ev ve havuzun onarıldığı, ajanların da güvenlik için bölgeyi incelediği kaydediliyor. Gel gör ki 30 bin nüfuslu Englewood’un sakinleri arasında Lockerbie faciasında ölen 270 kurbandan pek çoğunun yakınları var. Megrahi’nin geçen hafta ülkesine dönmesi ve Kaddafi yönetimi sınırlamaya çalışsa da halkın ilgisine mazhar olması facianın Amerikalı kurbanlarının yakınlarını zaten kızdırmışken, Kaddafi’nin Englewood’da konaklama olasılığı meseleye tuz biber ekti.
Englewood’un bağlı olduğu New Jersey’in senatörlerinden Frank Lautenberg, “ABD Dışişleri Bakanlığı Kaddafi’nin ABD’de sadece BM çerçevesinde faaliyetlerde bulunmasını sağlamalı, özgürce dolaşmasına izin verilmemeli” çıkışı yaparken, Belediye Başkanı Michael Wildes daha da tepkili. “Buradaki 38 aile yakınlarını yitirdi, benim yakın bir dostum babasını” diyen 44 yaşındaki Wildes, “Vatandaşlarım öfkeli, ben öfkeliyim” vurgusu yaptı. “Bir Holocaust kurbanının torunuyum. Buraya gelirse kendisini korurum fakat bu mutlu olduğum anlamına gelmez. Onun burada uyumasını istemiyorum” ifadelerini kullanan Wildes, Usame Bin Ladin’den bile önceden teröre destek verdiğini iddia ettiği Kaddafi’ye vize verilmemesi gerektiğini savundu. Bu hafta sonu Libya’ya ait evin önünde gösteri düzenlenecek.
ABD yönetimi vatandaş tepkisi ile BM’ye yükümlülükleri arasında sıkışıp kalırken, Dışişleri Sözcüsü Ian Kelly kaygıları anladıklarını ancak Libya liderinin kalacağı yerin henüz belirlenmediğini söyledi. Kelly, çadır talebi almadıklarını belirtse de ABD’nin yabancı liderlerin konaklamasına dair yasal yükümlülüklerini anımsatıp, “Emin değilim” diye ekledi. BM merkezinin bulunduğu ABD, toplantılara katılacak yabancı heyetlere kolaylık sağlamak zorunda. ‘Düşman’ görülen ülke yetkililerinin seyahat özgürlüğü BM merkezinin 40 km çevresiyle kısıtlanabiliyor. (ap, afp, Reuters)