Kaddafi ile Muhtar birlikte Roma'ya çıktı

Kaddafi ile Muhtar birlikte Roma'ya çıktı
Kaddafi ile Muhtar birlikte Roma'ya çıktı

Berlusconi, üniformasına Ömer Muhtar?ın idama götürülüşünün fotoğrafını takan Kaddafi?yi sıcak bir biçimde karşılarken, Libya liderine kadın korumaları eşlik etti. FOTOĞRAFLAR: reuters, AFP

Kaddafi, Ömer Muhtar’ın 80’li yaşlarındaki oğlunu da beraberinde Roma’ya götürdü

ROMA - Libya lideri albay Muammer Kaddafi, geçen yıl İtalya ile sömürgecilik döneminden kalma sorunlara noktayı koyan anlaşmanın ardından dün tarihi Roma ziyaretine başladı. Roma’ya kendisiyle özdeşleşen Bedevi çadırı, ‘Libyalı Amazonlar’ diye anılan kadın korumaları ve 300 kişilik heyetle ayak basan Kaddafi, beraberinde İtalyan işgaline karşı direnişin sembolü efsane kahraman Ömer Muhtar’ın oğlu Muhammed Ömer Muhtar’ı da götürdü.
Üniformasına Muhtar’ı idamından önce zincirlenmiş halde gösteren fotoğrafını göğsünde taşıyan Kaddafi, kendine layık gördüğü ‘Afrika krallarının kralı’ şanına yakışır şekilde karşılandı. Başbakan Silvio Berlusconi, şiddetli boyun tutulması yüzünden karşılama işini Dışişleri Bakanı Franco Frattini’ye havale etmesine rağmen, uçağın bir saat gecikmesi sayesinde havaalanında Kaddafi’yi bizzat karşılamayı başardı. İki lider tebessümle birbiriyle kucaklaştı. 

Bedevi çadırını ünlü parka kurdu
Çadırını Roma’nın ünlü Doria Pamphili parkında kuran Kaddafi, ilkin Quirinale Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile görüştü.  Görüşmeden sonra Kaddafi, ”İtalya, sömürgecilik ve faşizm döneminden dolayı özür dilediği için buradayım” dedi. Ardından Chigi Sarayı’nda Berlusconi ile bir araya gelerek anlaşmalara imza attı. Bugün Senatoyu ziyaret edip Roma La Sapienza Üniversitesi’nde konuşma yapacak Libya lideri, yarın işadamları ve 700 çalışan kadınla görüşecek. Geçen yıl Libya’yı ziyaret eden Berlusconi, Kaddafi ile 1911-47’deki işgalin yaralarının sarılması için 25 yılda 3.5 milyar avroluk yatırım ve yardım garanti eden bir anlaşma imzalamıştı. (aa, afp, ap)