Kaddafi: İsviçre Kaide'ye hizmet etti

Kaddafi: İsviçre Kaide'ye hizmet etti
Kaddafi: İsviçre Kaide'ye hizmet etti

Bild, Almanya?da bir imamla papazı minarede buluşturdu.

TRABLUS - İsviçre’de bir hafta önce düzenlenen referandumdan minare yasağı çıkmasına uluslararası tepkiler sürerken, Libya lideri Muammer Kaddafi Apler’in tarafsız ülkesinin böylece Kaide’ye en büyük yardımı yaptığını söyledi. Zliten’de Din Bilimleri Fakültesi’nde konuşan Kaddafi, İsviçre’yi ‘dünyanın mafyası’ diye niteleyip şöyle devam etti: “Kaide ve terörizmle mücadele ediyorlarmış gibi yaparak aslında bunlara en büyük hizmeti yaptılar. Kaide’ye Avrupa’ya saldırması için çok güçlü bir bahane sağladılar. Şimdi militanlar ‘Onlar bizim düşmanımız diye uyarmıştık. Avrupa’da yaptıklarına bakın. Avrupa’ya karşı cihat için saflarımıza katılın’ diyecekler.”
“Artık hiçbir Müslüman ülkenin yeni kilise inşasına izin vereceğini sanmam” diye ekleyen Kaddafi, İsviçre’yi “Çıkarlarınızı düşünün. Gaz, liman, deniz, güneş enerjisi, yatırımlara ihtiyacınız var” diye uyardı. 

Mannheim dünyaya örnek
İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ise, terör tehdidi almadıklarını belirtip “Durumun ciddileşmesini engellemek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. İlişkiler Kaddafi’nin oğlu Hannibal ile eşinin geçen yıl Cenevre’de iki otel çalışanını dövme suçlamasıyla gözaltına alınmasıyla gerilmiş,  Libya’daki iki İsviçreli işadamı hapse atılmıştı.
Cami inşaatlarının tartışıldığı Almanya’da ise Bild am Sonntag gazetesi, Mannheim kentinin Yavuz Selim Camii imamı ile Lieberfrauen Kilisesi papazını caminin minaresinde biraraya getirdi. ‘Minare düeti’ başlıklı haberde papaz Hans Jocahim Martin, 14 yıl önce cami açıldığında büyük protesto çıktığını, ama daha Hristiyan ve Müslümanların yakınlaştığını anlatıp “Mannheim dünyaya örnek olabilir Müslüman ve Hristiyanların barış içinde birarada görmek isteyen buraya gelir” dedi. (afp, aa)