Kaddafi: Muhtar bizim İsa'mız. ABD Kaide'den farksız

Kaddafi: Muhtar bizim İsa'mız. ABD Kaide'den farksız
Kaddafi: Muhtar bizim İsa'mız. ABD Kaide'den farksız

Kaddafi, iktidarın senatörleriyle görüşebildi. FOTOĞRAF: AFP

ROMA - Sömürgeciliğin yaralarını sarmak için geçen yıl imzalanan tazminat anlaşması sonrası  işgale direnişin simgesi Ömer Muhtar’ın oğluyla Roma’ya çıkarma yapan Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, İtalya’yı sallıyor. 

Senato genel kurulunda konuşturulmadı
Roma’ya inişinde göğsüne taktığı Ömer Muhtar’ın idam yolunda prangalanmış halini gösteren fotoğrafla olay olan Kaddafi,  muhalefetin Senato’daki genel kurulda konuşmasını engellemesi üzerine küçük salonda yaptığı hitabında ABD’yi Kaide ile eş tuttu.
Önceki gün kırmızı halılarla karşılanan Kaddafi, cumhurbaşkanı ve başbakanla görüşmeleri sonrası, göğsündeki fotoğraf için “Ömer Muhtar’ın idamı Libya halkı için büyük bir trajediydi. Hristiyanlar için İsa’nın öldürülmesi gibiydi. Fotoğraf Muhtar’ın idam öncesindeki anını gösteriyor. Faşist subayların gülmekte oldukları görülüyor. Muhtar, göstermelik bir mahkemede yargılanarak, sıradan bir asi gibi idama mahkum edilmişti. İtalyan sömürgeciler, kimi İtalyanları da idam etmekten çekinmemişti” dedi. Kaddafi, İtalya Başbkanı Silvio Berlusconi’yi  “Çelikten adam. Tarihi kararla sömürgeci anlayıştan dolayı özür diledi” diye överken, Berlusconi “Derin bilgi birikimine sahip. Aramızda derin ve gerçek bir dostluk büyüdü” karşılığını verdi. Berlusconi, Kaddafi’yi boykot eden senatörlere de “Muhalefet çelişkili ve vahim bir tutum içerisinde” diye çıkıştı.
Küçük salonda senatörlere seslenişinde, ABD’yi Kaide ile kıyaslayan Kaddafi, ABD’nin 1986’da sarayını bombalamasına atfen “Evlerimize Amerikan saldırısı ile Kaide’nin terörist saldırıları arasında ne fark var. Dünya resmi terörizmin gölgesinde yaşıyor. Usame bin Ladin’in devleti yok, ama ABD bir devlet” diyerek ekledi: “Irak Kaide için açık alan. Saddam döneminde giremiyorlardı. ABD’nin hatası yüzünden Irak İslami aşırılıkçı devlete dönüştü.” Kaddafi’nin ağırlanmasına tepki geldi. Il Sole 24 Ore gazetesi ‘En kötü despotlardan biri. Kaddafi’nin tarihsel hafıza kaybı mazur görülemez’ derken Hıristiyan Demokratlar “Hoşgeldin karşılamasıyla ülkenin saygınlığı çiğnendi” diye konuştu. Guardian gazetesi Berlusconi ve Kaddafi’nin kadınlara ilgisiyle ‘Biri kendini kadınları azad eden kişi diye niteler, diğeri kendisine papi diyenleri sever’ diyerek dalga geçti. (Dış Haberler)