Kaddafi otağ kurunca Paris fena karıştı

Kaddafi, 19. yüzyıl yapısı Hotel Marigny'deki çadırda kalıyor.

Paris'te Kaddafi çadırı

Libya lideri Kaddafi'nin, devlet konuk evine kurduğu çadırla renk kattığı Paris ziyareti sıkıntılı başladı. Fransa lideri Sarkozy, "Bu ziyaretten mutlu değilim, her şey ticari dengeyle açıklanamaz" diyen insan haklarından sorumlu bakana kızdı, çağırıp 20 dakika konuştu.

PARİS - Libya Devlet Başkanı Abbay Muammer Kaddafi, Elysee Sarayı'nın yakınındaki 19. yüzyıldan kalma devlet konuk evi Hotel Marigny'nin bahçesine kurduğu Bedevi çadırıyla renk kattığı beş günlük Paris ziyaretine dün başlarken Fransız siyasetini karıştırdı. Sarkozy'nin ekonomik çıkarları gereği el üstünde tuttuğu Kaddafi'ye muhalefetteki sosyalistler bir yana bizzat kendi bakanı eleştiri oklarını yöneltince Fransız liderden fırça yedi.
Eski eşi Cecilia'yı yollayıp Kaddafi'yi 400 çocuğa AIDS bulaştırmaktan hüküm giyen Bulgar hemşireleri bırakmaya ikna ettirdikten sonra bizzat Trablus'u ziyaret etmiş Sarkozy'nin hesabı, Libya liderine 14.7 milyar dolarlık nükleer reaktör, Airbus ve Rafale satarak çabalarının meyvelerini toplamak. Nitekim, 2003'te kitle imha silah programını çöpe atıp Lockerbie faciası kurbanlarına tazminat ödeyerek Batı'yla köprüleri yeniden kuran Kaddafi, 34 yıl sonra ilk kez geldiği Paris'te Orly Havaalanı'ndan beyaz limuzinle alınıp Elysee'ye götürüldü. Sarkozy misafirini merdivenlerde karşılayıp nükleer reaktör konusundaki ilk anlaşmayı da imzaladı.
'Her şey ticaret dengesiyle açıklanamaz'
Gel gör ki, İnsan Hakları Günü'ne denk düşen ziyaret nedeniyle sol muhalefet ve insan hakları örgütleri Sarkozy'yi tefe koyarken, insan haklarından sorumlu bakan Rama Yade de isyan bayrağı açtı: "Bu ziyaretten mutlu değilim. Fransa'da her şey ticaret dengesiyle açıklanamaz, insan hakları alanında garantiler alınmadıkça ihaleler imzalanmamalı. Bu ülkede insanlar kayboluyor, işkence yapılıyor, basın özgür değil. Kaddafi ülkemizin bir terörist liderin işlediği suçların kanını silebileceği bir paspas olmadığını anlamalı. Fransa bu ölüm öpücüğünü kabul etmemeli." Bakanının bu çıkışı karşısında duruma hemen el koyan Sarkozy, Yade'yi makamına çağırıp 20 dakika görüştü. Sosyalist Parti de Kaddafi'nin bugünkü parlamento ziyaretini boykot kararı aldı. İlk görüşme sonrası Sarkozy, Kaddafi'den insan haklarında ilerleme istediğini belirterek eleştirilere, "Fransa nükleer silahlardan vazgeçen, terörizmi reddeden ve tazminat yolunu seçen bir ülkenin liderini ağırlıyor" yanıtını verdi.
Kaddafi bugün göçmen temsilcilerini çadırında kabul edip UNESCO'da bir konuşma yapacak. (Dış Haberler)