Kaddafi'li 40 yıla şaşaalı kutlama

Kaddafi'li 40 yıla şaşaalı kutlama
Kaddafi'li 40 yıla şaşaalı kutlama

Emine Erdoğan ve Münevver Arınç da iktidarda 40. yılını deviren Muammer Kaddafi?nin kutlamalarına katıldılar. FOTOĞRAFlar: ap, AFP

Libya, Albay Muammer Kaddafi'nin Kral İdris'i devirip iktidara gelmesinin 40. yılını kutluyor. Nükleer programını çöpe atıp Batı ile buzları eriten Libya liderini, yakın dostu Chavez dahil birçok ülke lideri yalnız bırakmadı

TRABLUSGARP - Libya lideri Albay Muammer Kaddafi 1 Eylül 1969’da kansız darbeyle Kral İdris’i devirip iktidarı ele geçirmesinin 40. yıldönümünü görkemli törenlerle kutluyor. Törenlerin arifesinde Afrika Birliği dönem başkanı sıfatıyla mini Afrika zirvesi yapan Kaddafi’yi Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez dahil bir dizi lider yalnız bırakmadı.
Özellikle Lockerbie hükümlüsü Abdülbasit Megrahi’nin İskoçya’da bırakılması etrafında dönen tartışmaların etkisiyle Avrupalı liderler törenden uzak durmayı tercih etti. Sömürgecilik dönemine dair tazminat anlaşmasıyla Libya ile yeni bir başlangıç yapan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi bile Libya’da inşa edilecek otobanın temelini atıp törenlere kalmadan Roma’ya dönmeyi tercih etti. Kaddafi’den özel davet alan Başbakan Tayyip Erdoğan ise Türkiye’yi temsil etmesi için Yardımcısı Bülent Arınç’ı Libya’ya gönderdi. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da, Kaddafi’nin kızı Ayşe’nin sivil toplum lideri olarak yaptığı davet üzerine Arınç’a eşlik ediyor. Libya’nın gelmiş geçmiş en büyük cümbüşü sayılan Devrim Günü kutlamaları dün başladı. Öğleden sonra askeri geçit töreni ile başlayıp savaş uçaklarının akrobatik gösterisi, yüzlerce dansçı ve müzisyenin 12 bin yıllık tarihten günümüze Libya’yı anlatan açık hava şovuyla devam eden ilk gün töreni, gecenin ilerleyen saatlerinde kıyıya yanaşmış gemilerden havai fişek gösterisiyle sona erdi. Caddeler binlerce renkli ışık ve Kaddafi’nin portreleriyle donatılırken şenlik altı gün sürecek. Kaddafi 40 yılın anısına ‘Roket’ adlı yeni otomobil prototipini görücüye çıkardı.
Kaddafi önceki gün Trablusgarp Havaalanı’nda kurulan devasa çadırda Sudan lideri Ömer Beşir dahil 30 Afrikalı liderle yaptığı mini zirvede ise “İsrail Afrika’daki bütün çatışmaların arkasındadır” diye çıkıştı. Sudan ve Somali’deki çatışmaların durdurulması için yapılabileceklerin tartışıldığı zirvenin sonucunda yayımlanan Trablusgarp Bildirisi’nde ise somut öneri yer almadı. Latin Amerika’da solu temsil eden Chavez de Libya’da ‘yeşil devrimin 40. yılını selamlarken’ “Birleşik Afrika özgür Afrika’dır” mesajı verdi. 

New York’ta çadır yok
Bu arada ABD, Libyalı yetkililer ay sonunda New York’taki BM Genel Kurulu sırasında çadır kurulmayacağı sözü verse de Kaddafi’yi Lockerbie kurbanlarının memleketi Englewood’dan uzak tutmak için her önlemi alıyor. Englewood Belediye Başkanı Michael Wildes’in talebi üzerine Libya elçiliğine ait bir mülkün bahçesindeki havuz ve yürüme yolundaki düzenleme çalışmaları mahkeme kararıyla durduruldu. New Jerseyliler  Kaddafi’nin konaklamasına uygun bir ortamın hazırlanmasının önüne böylece geçtiklerini düşünüyor. (aa, afp, Reuters)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi