Kaddafi'nin başı bu kez IRA kurbanlarıyla dertte

Kaddafi'nin başı bu kez IRA kurbanlarıyla dertte
Kaddafi'nin başı bu kez IRA kurbanlarıyla dertte

Kaddafi?nin şenlikli geçen iktidardaki 40. yıldönümü için yapılan bir haftalık kutlamalar yeni sona erdi. FOTOĞRAF: AFP

IRA kurbanlarının yakınları örgüte silah sattığı gerekçesiyle Libya'dan tazminat istedi. Libya 'Hayır' yanıtını verse de pazarlık yapılabileceği iddia ediliyor

LONDRA/TRABLUSGARP - Esrar perdesi hâlâ kalkmayan Lockerbie faciasıyla ilgili kurban yakınlarına 2.5 milyar dolar tazminat ödeyerek Batı ile barışmasının yollarını döşemiş Libya’nın bu kez IRA kurbanlarıyla başı dertte. Kurban yakınları Libya’nın IRA’ya sağladığı silah desteğinden ötürü tazminat talep ediyor. Lockerbie hükümlüsü Abdülbasit El Megrahi’nin öleceği için salıverilmesini petrol şirketleri lehine anlaşmaya dönüştürmekle itham edilen Britanya hükümeti ise, son dakikada U dönüşü yapıp IRA kurbanlarının davasına sahip çıkarak temize çıkma çabasında.
Ancak SkyNews’a konuşan Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfül İslam, ‘Tazminat talebine ilk yanıtınız hayır mı olur’ sorusunu “Elbette” diye yanıtladı. Seyfül İslam, “Herkes kapımızı çalıp para isteyebilir. Mahkemeye gidebilirsiniz. Sizin avukatlarınız varsa, bizim de avukatlarımız var” dedi. IRA kurbanlarının yakınlarıyla avukatları, bu sözleri Libya’nın mahkemenin dışında anlaşmaya istekli olduğu şeklinde yorumladı. Bu ay Trablusgarp’a gitmeyi planlayan ekip, “Bunun Anglo-Libya ilişkileri açısından en iyi yol olduğunu Libya’nın anlayacağına eminiz” dedi. Daha önce avukatlara “Libya ile tazminat konusunda ikili görüşmelere girmeyi münasip bulmuyorum” yanıtı göndermiş Başbakan Gordon Brown da, hükümetinin ailelere danışmanlık hizmeti vereceğini, tazminat pazarlığına eşlik etmeleri için bir diplomat heyeti görevlendireceğini duyurdu. Kuzey İrlanda’da Britanya’ya karşı mücadele vermiş IRA’ya Libya’nın 1980 ve 90’larda Semtex tipi plastik patlayıcı, tüfek ve karadan havaya füze gönderdiği iddia ediliyor. 

‘Trajediyi kullanıyorlar’
Oğul Kaddafi, Lockerbie faciasıyla ilgili de konuşup, ‘Amerikalı ve Britanyalı siyasilerin iğrenç davranışlar sergilediğini’ söyledi. “İnsani trajediyi kendi siyasi gündemleri için kullanmak istiyorlar. Bu ahlâksızlık” diyen Seyfül İslam, Megrahi’yi Libya’ya dönüşünde havaalanında karşılamasını “O bir suçlu değil, yüzde 100 masum olduğuna inanıyorum” diye gerekçelendirdi. İskoç Suç Davalarını Gözden Geçirme Komisyonu’nun Megrahi’nin sanıklığıyla ilgili ‘adaletin yanlış tecellisi’ saptaması var. (Reuters, bbc)