Kaddafi'nin konvoyu uçar gider

Libya'nın ilginç icraatlarıyla akıllara kazınan 38 yıllık Devlet Başkanı Albay Muammer Kaddafi, 'yolların fatihi' olmaya soyunduğu Batı Afrika turunda 'gönüllerin de fatihi' oluyor.

CONAKRY - Libya'nın ilginç icraatlarıyla akıllara kazınan 38 yıllık Devlet Başkanı Albay Muammer Kaddafi, 'yolların fatihi' olmaya soyunduğu Batı Afrika turunda 'gönüllerin de fatihi' oluyor.
6 Temmuz'da Gana'nın başkenti Akra'da düzenlenecek Afrika Birliği zirvesi öncesinde Batı Afrika'yı otomobille turlamaya çıkan Kaddafi, Mali'den sonra geçtiği Gine'de halk tarafından coşkuyla karşılandı. Kaddafi, binlerce kilometreyi yüzlerce araçlık konvoyuyla kat ederken, yollarda biriken Afrikalıların sevgi gösterilerine mazhar oldu. Başkent Conakry'de konvoyun şehre girişini bekleyen geleneksel giysileri içindeki Gineli kadınlar, ellerinde Kaddafi posterleriyle Libya liderine tezahüratta bulundu. Libyalı bir diplomat, Kaddafi'nin karayolunu tercih etmesinin nedenini ise "Kendisi bölgedeki gerçek durumu görmek istedi" sözleriyle açıkladı.
Güzergâhında Sierra Leone ve Fildişi Sahili de bulunan Kaddafi, Gana'daki zirvede kendi fikri olan 'Birleşik Afrika Devleti' kurulmasını gündeme getirecek.