Kaddafi'nin New York'ta kalacak yeri yok!

Kaddafi'nin New York'ta kalacak yeri yok!
Kaddafi'nin New York'ta kalacak yeri yok!

40 yıldır iktidardaki Kaddafi, Afrika Birliği?nin 10. yaşını kral kılığında kutlamıştı.

NEW YORK - Libya’nın BM Genel Kurul çalışmalarına başkanlık etmesi vesilesiyle ilk kez ABD’ye giden Libya lideri Muammer Kaddafi, önceki akşam vardığı New York’ta Bedevi çadırını kuracak yer bulamaması ve otellerin kendisini ağırlamaya yanaşmaması yüzünden Libya BM Daimi Temsilciliği’nin Doğu 48. Sokak’taki mütevazi binasına sığınmak zorunda kaldı.

Otellerden ret
Kaddafi’nin, yurtdışı gezilerinde kaldığı Bedevi çadırını Central Park’ta kurmasına New York yönetimi izin vermemiş, Englewood’daki Libya Elçiliği’ne ait araziye kurulması planlarını da aralarında Lockerbie’de yakınlarını kaybeden ailelerin de bulunduğu bölge sakinlerinin isyanı suya düşürmüştü. BM Genel Merkezi yakınlarında münasip bir bahçe bulamayan Libyalı yetkililer meşhur 5. Cadde’deki oldukça lüks ve pahalı Pierre Hotel’in ilk üç katını tutsa da, müşterilerin şikayeti üzerine otel kararından caydı. 

Hollandalı numarası
Bir emlakçı ise Libyalı yetkililerin Hollandalı kılığında Kaddafi’ye kalacak yer bulmaya çalıştıklarını iddia etti. Doğu 78. Sokak’taki üç apartmanlık Barclay Mansiyonu’nu beş günlüğüne tutmak isteyen ‘Hollandalıların’ kimin adına çalıştıklarını söylemediklerini aktaran emlakçı Jason Haber, kaba tavırlarla emirler yağdıran adamların aksanlarından şüphelendiğini ve gönderdikleri e-postaların Libya Büyükelçiliği uzantılı adresten geldiğini görünce dalavereyi fark ettiğini anlattı.
Sonuçta Kaddafi’nin, silahlı kadın korumaları da dahil 150 kişilik ekibi, Libya Temsilciliği binasını tıklım tıklım doldurdu. Çalışanlarının haftasonu boyunca içeriye yeni mobilyalar taşımasına rağmen, binanın Kaddafi’ye Bedevi çadırı kadar lüks ve konforlu gelmeyeceği düşünülüyor. (Independent, Times)