Kadın bakana harem selamlık baskısı

Kadınların seçme ve seçilme hakkını 2005'te elde ettiği Kuveyt'in tek kadın bakanının, nisandaki yemin töreninde başını örtmeyi reddedip muhafazakârların yaylım ateşine tutulmasının ardından, sorgulanması talep edildi.

KUVEYT - Kadınların seçme ve seçilme hakkını 2005'te elde ettiği Kuveyt'in tek kadın bakanının, nisandaki yemin töreninde başını örtmeyi reddedip muhafazakârların yaylım ateşine tutulmasının ardından, sorgulanması talep edildi. Aşiret lideri, İslamcı vekil Said Azami, Eğitim Bakanı Nuriye Sebih'i üniversitelerde sıkı harem-selamlığı yeterince uygulamamak, eğitim standardını düşürmek, üst düzey atama ve görevden almalarda yasaları çiğnemekle suçladı.
Azami, bir ilkokulda dört Asyalı çalışanın üç öğrenciye cinsel taciziyle ilgili iddiaları da dikkate almamakla suçladığı kadın bakanın sorgulanmasını talep etti. Liberal siyasiler ve kadın hakları savunucuları suçlamaları reddetti. Eski petrol bakanı Ali Bagli de, "Bu kişisel, çünkü o bir kadın ve başörtüsü takmıyor. Fakat en yetkin bakanlardan biri ve istifası reform planları açısından geri adım teşkil eder" dedi. Ama güven oylamasına gidilirse, Sebih bakanlıktan olabilir. 10 yıl önce üniversitelerde erkek ve kız öğrencilerin tümden ayrımı yasası çıkarılmıştı. Muhafazakâr vekiller, bu yasayı özel yabancı okulları kapsayacak şekilde genişletmek istiyor. (ap, afp)