Kadın cinselliği AB'yi gerdi

Avrupa Birliği'nin (AB) 'Doğru politikalar geliştirmek için vatandaşların yaşamlarıyla ilgili nitelikli bilgi edinmek lazım' gerekçesiyle cinsel yaşama dair mahrem sorular sormaya kalkışması...

BRÜKSEL - Avrupa Birliği'nin (AB) 'Doğru politikalar geliştirmek için vatandaşların yaşamlarıyla ilgili nitelikli bilgi edinmek lazım' gerekçesiyle cinsel yaşama dair mahrem sorular sormaya kalkışması, Sovyetleşme belirtisi olarak algılanıp bazı kesimlerin tepkisini çekti. AB'nin idari organı Avrupa Komisyonu 27 üye ülkenin nüfus sayımında yöneltmesini istediği çok geniş çaplı bir soru listesi hazırladı. Avrupa Parlamentosu (AP) da birlik çapında tüm nüfus sayımı verilerinin uyumlulaştırılması tasarısına son halini verip oylamaya gönderdi.
'Nasıl pişiriyorsunuz?'
Buna göre her AB vatandaşına ulus, aile büyüklüğü, etnisitesi, eğitimi, işi soruluyor. Yanı sıra bilgisayar kullanma yetisinin düzeyi, sahip olduğu otomobil sayısı, nasıl yemek pişirdiği, evde hangi dayanıklı tüketim eşyalarının bulunduğu sual ediliyor. Üstüne üstlük kadınlara, varsa ilk evliliğin veya devam eden evliliğin tarihleri, varsa karşılıklı rızayla ilk birlikteliğin, sonraki ve devam eden birlikteliğin tarihleri soruluyor. 'Karşılıklı rızayla birliktelik' sözüyle cinsel ilişkiye mi yoksa nikâhsız birlikte yaşamayı mı atıfta bulunulduğu muğlak bırakılıyor.
Bu durum nüfus sayımının haddini aşıp kadınların cinsel yaşamlarına tecavüz ettiği eleştirilerine yol açarken, en büyük tepki elbette AB içindeki 'Truva atı' konumundaki Britanya'dan geldi. AP'deki tartışma sırasında Britanya'nın Bağımsızlık Partisi vekili Derek Clark, "Kalıbımı basarım, kadının ne zaman kaç cinsel partneri olduğunu bilmenin ne işe yarayacağını kimse bilmiyor. Sorular özel zamanlarını komşularının çitini gözetleyerek geçiren bir grup parlamenterin işi. Birlikte uyuyan bir çiftin geniş ekran bir TV'ye sahip olması bilgisinin aile planlamasına ne gibi katkı sağlayacağını gerçekten merak ediyorum. Ama AB'nin mutlaka bunun için de çılgınca bir nedeni vardır" diye çıkıştı. Kadınlara "Sayım formunda bu sorularla karşılaşırsanız ya bakire olduğunuz ya da en az 1000 nikahsız cinsel partneriniz olduğu yanıtı vermenizi tavsiye ediyorum" çağrısı yapan Clark, projenin ulusal nüfus sayımlarının çok ötesine geçtiğini belirtip "Politikacılar, George Orwell'in 1984 romanının bir kullanım kılavuzu değil, uyarı olduğunu ne zaman fark edecek" diye sordu.
'Her şey doğurganlık için'
Avrupa Komisyonu ise, geniş çaplı politika üretmek için AB çapında tek tek bölgeleri de dikkate alarak tüm nüfusun yapısı ve karakteristiğiyle ilgili ayrıntılı resme ihtiyaç duyduklarını belirtti. AB'nin istatistik kurumu Eurostat'ın sözcüsü, "Karşılıklı rızayla birliktelik tanımının kadınlara cinsel davranışlarıyla ilgili soru sormakla ilgisi bulunmuyor. Biz onu nikâhsız birliktelik manasında kullandık. Çünkü sadece resmi nikâh istatistikleri yeterli değil. Evlilik ya da birliktelik tarihleri doğurganlık ve sağlıklı doğan çocuk verileri için gerekli" savunması yaptı. (bbc, Daily Mail)