Kadın vekile destek burkalı kadınlardan

Afganistan'da meclisi ahırla kıyaslayıp vekilleri 'eşek ve ineklerden beter' diye niteleyince azledilen kadın milletvekili Malalay Joya'ya hemcinsleri sahip çıktı.

KÂBİL - Afganistan'da meclisi ahırla kıyaslayıp vekilleri 'eşek ve ineklerden beter' diye niteleyince azledilen kadın milletvekili Malalay Joya'ya hemcinsleri sahip çıktı. 200 kadar burkalı Afgan kadın dün ülkenin doğusundaki Celalabad kentinde bir protesto gösterisi düzenledi. Meclisin halkın oylarıyla seçilmiş bir milletvekilini azletme hakkı bulunmadığını vurgulayan öfkeli kadınlar, Joya'nın vekillik hakkının geri verilmesini talep etti.
Kadınlar, kentteki BM bürosuna kadar yürüyerek meclisteki erkek vekillerin azil kararlarına duydukları tepkileri dile getiren bir mektubu da yetkililere teslim etti. 28 gibi genç bir yaşta milletvekili olan Joya, Afganistan'da kadın haklarına yönelik mücadelesi ve şimdi vekili olan eski Afgan mücahitlere yönelttiği 'savaş suçlarına dair ithamlarla tanınıyor. Joya'nın bu suçlamalar yüzünden safdışı edildiği düşünülüyor.