Kadir: Bir gecede 10 bin Uygur kayboldu

Kadir: Bir gecede 10 bin Uygur kayboldu
Kadir: Bir gecede 10 bin Uygur kayboldu

Tokyo?da basın toplantısı düzenleyen Kadir, BM?nin Çin?deki olaylara soruşturma açması çağrısı yaptı. FOTOĞRAF: REUTERS

TOKYO/PEKİN - Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde ay başında kan dökülmesinin ardından dikkatler Uygur sorununa çevrilirken, Pekin’in tüm itirazlarına rağmen Japonya’yı ziyaret eden Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, olaylarda 10 bin Uygur’un öldürüldüğü ya da gözaltına alındığı iddiasında bulunup BM’den soruşturma istedi. Dün Tokyo’da basın toplantısı düzenleyen Kadir, sadece 5 Temmuz gecesi Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de olayların bastırılmasında neredeyse 10 bin kişinin kaybolduğunu öne sürüp, “Bu insanlar nereye gitti. Öldülerse nereye gittiler” diye sordu. 62 yaşındaki kadın lider, Çin polisinin gece elektrikler söndükten sonra Uygur erkeklerinin üzerine ateş açtığını iddia edip, ertesi gün çok sayıda Uygur erkeğinin ortadan kaybolduğunu kaydetti. 
“Ertesi gün sokaklar temizdi ve sadece Han Çinlilerinin cesetleri bırakılmıştı” diyen Kadir, Japon milletvekillerine aktardığı BM soruşturması talebi için uluslararası topluma da  çağrı yapıp “Çin benim isyan çıkardığımı söylüyorsa kanıt göstersin. Uluslararası toplum kanıt olarak kabul ederse, ben de ederim” dedi.
Çin Dışişleri olaylarla ilgili ılımlı tutumundan ötürü Washington’a takdir ve teşekkürlerini sunarken, Kadir ABD yönetiminin soğuk tepkisine şaşakaldığını ve hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Dün ziyareti protesto için Japonya’nın Pekin Büyükelçisi Çin Dışişleri’ne çağrıldı. (afp)