Kafkasya Savaşı hüzün ve tedirginlikle anılıyor

Kafkasya Savaşı hüzün ve tedirginlikle anılıyor
Kafkasya Savaşı hüzün ve tedirginlikle anılıyor

Tiflis?in merkezindeki fotoğraf sergisinde, savaşın kurbanlarından enstantaneler vardı. FOTOĞRAF:AFP

TİFLİS - Gürcistan’ın Kafkasya’da 7 Ağustos 2008’de başlattığı ve Rus müdahalesiyle Sovyetler’in çöküşünden beri ‘de facto’ bağımsız Güney Osetya ile Abhazya’yı ‘ebediyen’ yitirmesine yol açan savaşın ilk yıldönümünde taraflar kayıplarını sessiz ama gerilim içinde anıyor.
Gürcü ordusunun Güney Osetya’ya ani baskınıyla çıkan savaşta ölenler için dün hüzünlü törenler düzenlendi. Gürcüler kiliselerde ayinler düzenlerken, Gori’den Zugdidi’ye 2 km’lik insan zinciri oluşturup göğe yüzlerce ışıklı balon bıraktı. Parlamentonun bulunduğu cadde boyunca konulan dev panolar üzerinde, ‘Anlaşmadan İşgale Uzanan Yol’ adıyla Rusya-Gürcistan ilişkilerini, geçmiş çatışmaları ve geçen yılki savaşı konu alan kapsamlı bir fotoğraf ve belge sergisi açıldı.
 Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Muhatgverdi askeri mezarlığındaki törende Rusya’ya çattı. Rus yardımıyla savaş yaralarını sarmaya çalışan Osetler de törenler düzenlerken, liderleri Eduard Kokoyti, Saakaşvili’nin savaş suçlusu olarak yargılanmasını istedi.
Güney Osetya’da Osetlere göre en azj 2 bin, uluslararası örgütlere göre 390 kişi ölürken, Tiflis Kaybını 161 asker, 11 polis ve 219 sivil veriyor. Af örgütüne göre 192 bin mülteciden 30 bini hâlâ evinden uzakta. (ap, afp)