Kafkasya'ya da ABD kalkanı

Polonya ve Çekya'ya füze kalkanı yerleştirme planıyla sadece Rusya'yı öfkelendirmekle kalmayıp Almanya'yı bile tedirgin eden Bush yönetiminin sistemi Kafkasya'ya da taşıyacağı ortaya çıktı.

BRÜKSEL - Polonya ve Çekya'ya füze kalkanı yerleştirme planıyla sadece Rusya'yı öfkelendirmekle kalmayıp Almanya'yı bile tedirgin eden Bush yönetiminin sistemi Kafkasya'ya da taşıyacağı ortaya çıktı. Pentagon'un Füze Savunma Ajansı Başkanı korgeneral Henry A. Obering, Brüksel'deki NATO karargâhında yaptığı açıklamada, ABD'nin Kafkasya'da uzun menzilli radar üssü aradığını belirtip "Bu, füze kalkanı için elzem olacak" dedi. Obering, Kafkasya'da hangi ülkenin istekli olduğunu yanıtlamazken, "Bu, Çekya'daki daha büyük radar sistemi için hernangi bir düşman füzesiyle ilgili iz takibi yapacak, taşınabilir bir radar. Yerine karar vermek için zamanımız var" diye konuştu.
ABD ordusunun halen Tiflis yakınında Vaziyani Üssü'nü kulanıyor olması nedeniyle gözler Gürcistan'a çevrildi. İkinci olası ülke Azerbaycan. Anlaşma sağlanırsa sistem 2008'de kurulmaya başlanacak, ilk füze 2011'de yerleştirilecek, program 2013'te tamamlanacak. Obering'e göre, futbol topu büyüklüğündeki bir cismi 3 bin km.'den algılayabilen sistem, uçak kalkanından farklı olarak 'dar ışınlar' kullandığı için Rus hava sahasını tarayamayacak. "Radar İran'a yöneltilecek. Sistemi Rusya'ya çeviremeyeceğiz. Çevirsek de Rus füzesini tespit edebilecek denli uzağı göremeyecek" diyen Obering, iki gündür Rus yetkilileri iknaya çalışıyor. Ama kalkan anlaşmasını imzaladıkları an Çekya ve Polonya'yı vurmaktan bahseden Rusya'nın 'arka bahçesi' Trans-Kafkasya'ya el atılmasına sessiz kalması beklenmiyor.
'Bırakın harcasınlar'
Dün ilk tepkiyi Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Vladimir Mikhailov, "Tüm bu konuşlanmalara gerekli yanıtı verecek her şeye sahibiz" diyerek verdi. "Çok paraları var, bırakın harcasınlar" diyen Mikhailov, ABD'ye yanıtlarının uzaydan olası saldırılara karşılık verebilen 400 km. menzilli yeni nesil S-400 savunma sistemleri olduğunu belirtti. Rusya, Avrupa'ya kalkan planı yüzünden Soğuk Savaş'tan kalma Orta ve Kısa Menzilli Nükleer Füze Anlaşması'nı çöpe atabileceği uyarısı yapmıştı. Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung ise dün Doğu Avrupa'ya kurulacak kalkan konusundaki rahatsızlığını "Gelişmeleri NATO çerçevesinde görüşmeliyiz" sözleriyle dile getirdi. (Dış Haberler)