Kaide İran'ı savaşla tehdit etti

Irak'taki Kaide, Bush yönetiminin direnişçilere el altından omuz vermekle afişe etmeye çalıştığı İran'a Bağdat hükümetine desteği çekmezse savaş açma, İranlı Şiilerle iş yapan Sünni Araplara da saldırma tehdidi savurdu.

DUBAİ - Irak'taki Kaide, Bush yönetiminin direnişçilere el altından omuz vermekle afişe etmeye çalıştığı İran'a Bağdat hükümetine desteği çekmezse savaş açma, İranlı Şiilerle iş yapan Sünni Araplara da saldırma tehdidi savurdu.
Kaide ile bağlantılı grupların şemsiye örgütü konumundaki 'Irak İslam Devleti'nin lideri Ebu Ömer Bağdadi, "Genel olarak Perslere, özellikle de İran liderlerine Irak'taki Şii hükümete her türlü desteğini çekmesi ve doğrudan ya da dolaylı müdahalelere son vermesi için iki ay süre tanıyoruz. Aksi halde acımasız bir savaş sizi bekliyor" diye konuştu.
Sünni Araplara da tehdit
Kaide'nin açıklamalarının yer aldığı bir siteden yayımlanan 50 dakikalık ses kaydında "Bugün ilan ediyoruz; ellerimiz sizden uzak kalmayacak" diyen Bağdadi, Tahran'ı Şii milislere destek olmanın yanı sıra Irak'taki Sünni camilerinin yakılması ve Sünni liderlerin öldürülmesinin arkasında olmakla suçlayıp ekledi: "Bu savaşa dört yıldır hazırlanıyoruz ve geriye kalan tek şey emirleri vermektir."
Tehdidin İran'la iş yapan Irak'taki banka ve mali kurumları da kapsadığını belirten Bağdadi, Sünni Arap işadamlarına da "Bu iki aylık süreçte İran içinde ya da Körfez'dekiler başta olmak üzere Arap ülkelerindeki tüm Sünni işadamlarına herhangi bir İranlı Şii işadamıyla ortaklık kurmamaları yönünde tavsiyede bulunuyor ve uyarıyoruz" diye seslendi.
Irak'taki Kaide lideri, Arap ülkelerini de tehditten geri durmadı:
"İnkârcı Farsları barındıran bütün ülkelere, inkârcı Irak hükümetinin işlediği suçları kınamak için kıymetli bir şans veriyoruz. Ancak iki ay içinde bunu yaparlarsa saldırılarımızdan kurtulurlar."
Irak İçişleri Bakanlığı, Iraklı polislerin öldürülmesi ve bazı intihar eylemlerinin sorumluluğunu üstlenen Bağdadi'nin mayısta öldürüldüğünü öne sürmüş ama örgüt yalanlamıştı. (El Bevabe, Reuters)