'Kaide lideri ABD'ye verildi'

İddia: Türkiye yakaladı

ABD'nin 18 ay önce Guantanamo Üssü'ne gönderdiği Kaide liderlerinden Abdülhadi El Iraki'nin Türkiye'de yakalandığı öne sürüldü. Kaide'nin Afganistan lideri Yezid: "Mahkeme iltica talebini kabul etti ama hükümet onu ABD'ye verdi, öç alacağız."

DUBAİ - 18 ay önce Irak'a giderken yakalandığı ve Guantanamo Üssü'ne gönderildiği açıklanan Kaide'nin üst düzey isimlerinden Abdülhadi El Iraki'nin Türkiye'de yakalanıp, ABD'ye teslim edildiği öne sürüldü.
Kaide'nin Afganistan kanadının başına getirilen Mustafa Ebu El Yezid, dün El Cezire televizyonunda yayımlanan açıklamasında, "Iraki bir buçuk yıl önce Türkiye'de yakalandı ve işbirlikçi hükümet onu Amerikalılara teslim etti" dedi. Tutuklamanın hangi şehirde gerçekleştiğini belirtmeyen Yezid, Iraki'nin Türkiye'ye siyasi iltica talebinde bulunduğunu, mahkemenin bu talebi kabul ettiğini ancak hükümetin devreye girerek, davaya bakan avukatı da tutukladığını iddia etti. Türkiye'yi tehdit eden Yezid, "Kaide bunun öcünü alacak. Bunların cezası önce Allah sonra da mücahitler tarafından verilecektir" dedi. Kaide'nin Afganistan lideri, Türkiye'nin Iraki'yi teslim etmekle, AB üyeliği yolunda Washington'un desteğini sağlamaya çalıştığını da savundu.
ABD yer belirtmemişti
Amerikalı yetkililer, nisanda yaptıkları açıklamada, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e yönelik suikast planlarını ve Afganistan'daki Amerikan birliklerine karşı operasyonları yönetmekle suçladıkları Iraki'nin birkaç ay CIA gözetiminde kaldıktan sonra Guantanamo Üssü'ne nakledildiğini belirtmişti. Ancak Amerikalı yetkililerin açıklamasında Iraki'nin hangi ülkede yakalandığına dair bir ifade yer almamıştı. Pentagon da, Iraki'nin örgütün Irak sorumlusu olarak seçildiğini ve bu görevi üstlenmek üzere Irak'a giderken yakalandığını belirtmişti. (Reuters, aa)