Kaide'nin Yemen'de çok bombacısı varmış

Kaide'nin Yemen'de çok bombacısı varmış
Kaide'nin Yemen'de çok bombacısı varmış

Nijeryalı Abdülmuttalib?in patlayıcıyı yerleştirdiği külodu da kamuoyunun bilgisine sunuldu. FOTOĞRAF: AP

WASHINGTON - Noel günü Amsterdam’dan Detroit’e giden Amerikan yolcu uçağını havaya uçurmaya kalkışan 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib Yemen’de Kaide’nin yetiştirdiği kendisi gibi pek çok bombacı olduğunu söylerken, başarısız saldırının sorumluluğunu da Kaide’nin Arap Yarımadası kolu üstlendi.
ABC News, Michigan’da konulduğu hapishanede Amerikalı ajanlar tarafından sorgulanan Abdülmuttalib’in “Ben pek çoğunun ilkiyim. Ben Amerikan yolcu uçağına saldırı için Yemen’de Kaide bağlantılılar tarafından yetiştirilen pek çok bombacıdan biriyim” şeklinde itiraflarda bulunduğunu ileri sürdü. Yemen Dışişleri, Abdulmuttalib’in 2004-2005 ile bu yılın ağustos-aralık aylarında ülkelerinde bulunduğunu doğruladı. 

Kaide üstlendi
Kaide’nin Arap Yarımadası kolu adına internette yayımlanan bildiride, uçak eyleminin, Kaide’nin Yemen’deki grubuna yönelik Amerikan saldırılarına bir yanıt olduğu belirtildi. Kimliği ‘Ömer Faruk El Nijiri (Nijeryalı)’ diye sunulan ve ‘Nijeryalı kardeş’ diye seslenilen Abdülmuttalib’in örgütle eşgüdümlü olarak hareket ettiği, kendisine ileri teknik donanım sağlanmasına karşın teknik bir hata yüzünden üzerindeki patlayıcıyı infilak ettiremediği aktarıldı. Ancak Abdülmuttalib’in tüm dünyadaki havaalanlarında modern ve karmaşık teknolojilerle kontrol noktalarını atlatmayı başardığına dikkat çekilerek “Eylemi Amerikan ve küresel istihbarat servisleri etrafındaki mite ağır darbe indirip bunların ne kadar kırılgan olduklarını göstermiştir” denildi. Kaide yandaşlarına Haçlılara karşı cihata katılmaları ve bölgedeki Batı elçiliklerinin çalışanlarını öldürmeleri çağrısı yapıldı.
ABD Başkanı Barack Obama ise, tatilini geçirdiği Hawaii’den açıklama yapıp, sorumluları buluncaya kadar peşlerini bırakmayacaklarını söyledi. Obama, “Bizi tehdit edip saldırı komplosu yapan aşırılıkçıları, ister Afganistan, ister Pakistan, Yemen veya Somali, nereden olurlarsa olsunlar, dağıtıp yenilgiye uğratacağız. Saldırıya adı karışanları bulmadan ve bunların hesabı sorulmadan dinlenmek yok” dedi. (afp, Times)