Kaide'yi bilimkurgu yazarları yenecek!

Bush yönetimi terörle mücadeleyi kazanmak için bu kez bilimkurgu yazarlarının 'Zihni Sinir' fikirlerine başvuruyor. İç Güvenlik Bakanlığı, Kaide'yle mücadelede yeni teknik icat amacıyla 'en orijinal' altı bilimkurgu yazarından bir ekip kurdu.

WASHINGTON - Bush yönetimi terörle mücadeleyi kazanmak için bu kez bilimkurgu yazarlarının 'Zihni Sinir' fikirlerine başvuruyor. İç Güvenlik Bakanlığı, Kaide'yle mücadelede yeni teknik icat amacıyla 'en orijinal' altı bilimkurgu yazarından bir ekip kurdu. Bakanlığın ayırdığı 10 milyon dolarlık bütçeyle 'dünyayı terörden kurtarmak' için beyin fırtınasına başlayan yazarların geçen hafta yetkililere ilettiği fikirler hayli 'dâhiyane': Kimyasal silah saptayan cep telefonları ile güvenlik görevlilerinin akıllarını okuyabilmesi için köpeklere beyin tarayıcılar takılması gibi. Bilimkurgu yazarları, havaalanlarında teröristlerin yakalanması için daha iyi yüz tanıma yazılımlarının üretilebilmesi amacıyla hükümeti Hollywood'un özel efekt uzmanlarıına da yönlendirmiş.
Yıldız Savaşları'nın fikir babasından inciler
Eski Başkan Ronald Reagan'ın Yıldız Savaşları projesine ilham vermiş Jerry Pournelle ekipteki yazarlardan. Pournelle, şunları anlatıyor: "Sensörlü cep telefonlarının havadaki şarbon zerrelerini saptayıp yetkililere iletmesi ne muhteşem olur, düşünsenize. Salgınların çıkmaması için bunu verem mikropları için de kullanabilirsiniz. Başınıza teller takıp beyin dalgalarını mevcut düşüncelerle eşleştirmeyi içeren ensefalografi çalışmalarımız da iyi gidiyor. Bunu köpeklerle başarabilirsek, köpekler ne tür uyuşturucu veya patlayıcı saptadığını söyleyebilir."
'Ulusal çıkar için bilimkurgu' grubu Sigma'yı kuran ve portatif elektronik kitaplar icat edileceğini bilmiş olan yazar Arlan Andrews, "Kariyerimizi gelecekte yaşamaya harcadık. Güvenlikten sorumlu insanların, çılgınlara ihtiyacı var" diyor. Ekibe katılma amacını 'uygarlığı kurtarmak' olarak sunan Larry Niven ise "Kurgularımızı neden gerçeklikte yapamayalım?" diye soruyor. (Telegraph)