Kalkan kalkarken AKKA tepetaklak

ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanına itiraz eden Rusya'da, parlamentonun alt kanadı (Duma) Soğuk Savaş'ın kilit önemdeki Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nın...

MOSKOVA - ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanına itiraz eden Rusya'da, parlamentonun alt kanadı (Duma) Soğuk Savaş'ın kilit önemdeki Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nın (AKKA) askıya alınmasını oybirliğiyle onayladı. Sıra Rusya'nın Avrupa'yla sınırlarına konvansiyonel güç yığmasında.
Duma'da 418 vekilin tamamı, 'NATO'nun genişlemesi ve Avrupa güvenlik manzarasını değiştiren diğer etkenler ışığında Rusya'nın güvenlik çıkarlarına artık karşılık vermediği' gerekçesiyle, AKKA'nın 12 Aralık
itibarıyla askıya alınması yönünde oy kullandı. Karar üst kanatta onaylandıktan sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzasına sunulacak. Putin, anlaşmayı onaylamış tek ülke olan Rusya'nın askıya alma uyarısını temmuzda yapmıştı. 1990'da NATO ile Varşova Paktı arasında imzalanıp Sovyetler'in dağılmasıyla 1999'da İstanbul'daki AGİT zirvesinde yenilenen AKKA, Avrupa'daki tank, top, uçak, helikopter ve diğer konvansiyonel silahların sayısını sınırlandırıyor. Başını ABD'nin çektiği NATO ülkeleri, yenilenmiş versiyonu onaylamak için tüm Rus güçlerinin eski Sovyet cumhuriyetleri Gürcistan ve Moldova'dan çekilmesi şartını koşuyor.
'AKKA'yı çöpe atmak Avrupa için acı olur'
Savuma Bakan Yardımcısı Alexander Kolmakov, "Batı sınırlarına konvansiyonel güç yığma üzerinde çalışılıyor" dedi. Genelkurmay Başkanı General Yuri Baluyevski ise "Acelemiz yok. NATO ülkelerinin onay için bir ayı var. AKKA'nın çöpe atılması Avrupa devletleri için çok acı olur" diye ekledi. Baluyevski, NATO'nun zaten konvansiyonel güç konuşlandırdığı ve 6 bin tank, 11 bin zırhlı araç, 5 bin top, 1500 uçak ve 500 saldırı helikopteri fazlası bulunduğunu da ekledi.
Kalkana misilleme olarak uzun mesafeli stratejik bombardıman uçağı devriyelerini yeniden başlatan Putin, nükleer füzeleri Avrupa'ya çevirme, orta menzilli füzeleri sınırlandıran Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması'ndan çekilme tehditleri de savuruyor.