Kalkan krizine İran ile Kosova biberi

Rusya ile ABD arasında alevlenen kalkan krizinde karşılıklı İran-Kosova tehditleri savruluyor. ABD'nin 'İran'ın füze tehdidine karşı savunma' gerekçesiyle Doğu Avrupa'ya kalkan konuşlandırma planına G8 zirvesinde...

MOSKOVA/ROMA - Rusya ile ABD arasında alevlenen kalkan krizinde karşılıklı İran-Kosova tehditleri savruluyor. ABD'nin 'İran'ın füze tehdidine karşı savunma' gerekçesiyle Doğu Avrupa'ya kalkan konuşlandırma planına G8 zirvesinde alternatif öneren Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı George W. Bush'un ret yanıtı üzerine tekrar kılıcını çekti. Dün Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov şu açıklamayı yaptı: "Çekya ve Polonya'ya kalkan konuşlandırma çalışmaları ve bunun müzakereleri dondurulup, bizim önerimiz değerlendirilmeli.
İran'ın nükleer programıyla ilgili krizin çözülmesi için BM, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu çerçevesinde çabalar sürüyor. Kalkanın Avrupa'ya konuşlandırılması İran'ın işbirliğini sorgulayarak bu çabaları ciddi biçimde zorlaştırır."
Amerikan planı Çekya'ya radar, Polonya'ya 'düşman' füzelerin yolunu kesecek füze savunma sistemi kurulmasını öngörüyor. Perşembe günü Putin, Bush'a en büyük radar üslerinden biri olan Azerbaycan'daki Gebele'nin kullanılmasını önermişti. Gebele'nin kullanılması, yol kesici füzelerin Aegis kalkan sistemine sahip gemilerden atılmasını sağlayarak, Doğu Avrupa'ya ihtiyaç bırakmıyor. Cuma günü Putin, önerisini "Kalkanı Türkiye, Irak, denizdeki platformlara da kurabilirler" diyerek çeşitlendirmişti. Ama Bush, önceki gün Polonya'yı ziyaretinde "Planlarımızı değiştirmeyeceğiz" dedi. Dün Lavrov, "Azeri radarını ortak kullanırsak, ABD'nin Avrupa ve uzaya kalkan yerleştirmesine gerek kalmaz" diye ısrar etti. Bush, dün geçtiği İtalya'da buna Kosova kartıyla karşılık verdi.
Papa'ya da gaf yaptı
Başbakan Romano Prodi'yle görüşmesi sonrası BM'nin Kosova'ya bağımsızlık planının ilerletilmesi vaktinin geldiğini söyleyip G8'de Putin'e "Artık Kosova'yı çözme vaktidir" dediğini aktaran Bush, "Karşılığında Sırplara da AB üyeliği verilebilir" diye ekledi.
Gafçı Bush, Vatikan'da ilk kez buluştuğu 80 yaşındaki Alman asıllı Papa 16. Benediktus'a da 'Mukaddes Peder Papa Cenapları' yerine "Efendim" (Sir) diye hitap etti. Görüşmeye girerken tanıdığı birine "N'aber yav" diye seslenen Bush, karşısında bacak bacak üstüne attığı Papa'ya On Emir'in oyulduğu bir asa hediye etti. Papa 16. Benediktus'un 'Ortadoğu'da bölgesel ve müzakere edilmiş çözüm' uyarısı yaptığı Bush, Papa'nın Irak'ta Müslüman çoğunluğun Hıristiyanlara kötü davranmasından endişe duyduğunu aktardı.
Bush için Türk doktor
ABD'nin Roma Büyükelçiliği'ne giderken bindiği limuzin arıza yapan Bush, Reuters'e göre kapının önünde araçtan inip içeriye yürüyerek girdi, Beyaz Saray'a göreyse inmeyip araçta arızanın hallini bekledi. Bush'un bugün geçeceği Arnavutluk'ta rahatsızlanması halinde tedavisi için bir Türk hastanesi seçildi. Bir Beyaz Saray yetkilisi, 'Balkan Alliance' adlı Türk hastanesinde incelemede bulundu ve gerekirse müdahale yapacak doktor heyetini belirledi. Heyette tanınmış Türk kalp cerrahı Bülent Kaya da var. (Dış Haberler)