Kalkanın Polonya ayağı sallanınca, Gates 'stand- by' düğmesine sarıldı

Polonya'da pazar günkü erken seçimden muzaffer çıkan AB yanlısı liberal lider Donald Tusk, iktidarı kaybeden Kaczyinski ikizlerinden
farklı olarak ABD'ye kayıtsız şartsız teslim olmayacağı mesajları veriyor.

VARŞOVA - Polonya'da pazar günkü erken seçimden muzaffer çıkan AB yanlısı liberal lider Donald Tusk, iktidarı kaybeden Kaczyinski ikizlerinden
farklı olarak ABD'ye kayıtsız şartsız teslim olmayacağı mesajları veriyor. Polonya ile Çekya'ya füze kalkanı kurma planıyla Moskova'yı celallendiren Bush yönetimi de, Rus lider Vladimir Putin'in İran'a destek kartını oynaması ve Varşova'da iktidarın değişmesi üzerine vites değiştirdi. Dün Prag'ı ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Robert Gates kalkanı kursalar da faaliyete geçirmeyebileceklerinden söz etti.
Rusya'nın açıklaması Tusk'a cesaret verdi
Yardımcılarına ABD'yle ilişkilerde sıkı hesap ve pazarlık yapacakları yönünde demeçler verdiren Yurttaş Platformu (PO) lideri Tusk, dün "En yakın müttefikimiz ve dostumuz ABD'yle daha iyi işbirliği umuyoruz. Polonya gerçek bir ortak olacak" dedi. Ama Tusk, asıl vurguyu ikizler iktidarında savaş alanına dönen Rusya'yla ilişkilere yaptı: "Hükümetimizin en önemli görevi Rusya'yla ilişkileri düzeltmek olacak. Önemli dememin sebebi, bunun çok zor bir görev olması ve sorumluluk üstlenmeyi gerektirmesinden." Önceki gün Kremlin sözcüsü Polonya'daki seçim sonucundan memnuniyetini açıklarken "Polonya hükümetinin Rusya'yı şeytanlaştırma girişimiyle karşı karşıyaydık. Umarız artık Rus fobisi üzerinden siyaset biter" demişti. Bu açıklamayı 'cesaret verici' bulduğunu belirten Tusk, ikizi başbakanlığı kaybeden Devlet Başkanı Lech Kaczyinski'den kendisinin yeni hükümeti kurma sürecine köstek olmamasını istedi.
Gates tesislere Rus denetçi önerdi
ABD Savunma Bakanı Gates ise, kalkanın sıkı muhalifi Çek Başbakanı Mirek Topolanek'le basın toplantısında kalkanı operasyonel hale getirmek ama çalıştır düğmesine basmamaktan söz etti: "Kalkanın faal hale getirilmesini İran'ın füze tehdidiyle ilgili kesin kanıtlara bağlamayı değerlendirebiliriz. Proje önerisini tümüyle geliştirmedik. Fikir, pazarlıkları tamamlamak, tesisleri inşa etmek, ama muhtemelen İran tehdidiyle ilgili somut kanıt olana dek faaliyeti ertelemek yönündeydi."
Geçen hafta Dışişleri Bakanı Condi Rice'la Moskova ziyaretinde kalkanda 'stand-by' ve tesislerde Rus denetçilerin bulunması önerisini Rus yetkililere ilettiklerini aktaran Gates, ayrıca Çek hükümetinin onayı olmadan hiçbir adım atmayacaklarını söyledi. Çek hükümeti kalkan pazarlıklarının 2008'e sarkacağını beilirtti. Amerikan planına göre düşman füzeleri avlayacak en az 10 füze Polonya'ya, radar Çekya'ya kurulacak. (ap, afp)