Kanada da Kuzey Kutbu için seferber

Küresel ısınma sebebiyle buzulların erimesi sonucu Kuzey Kutbu'na ulaşım kolaylaşırken, Arktik Okyanusu'na kıyısı bulunan beş ülke arasındaki hâkimiyet yarışı kızışıyor.

TORONTO - Küresel ısınma sebebiyle buzulların erimesi sonucu Kuzey Kutbu'na ulaşım kolaylaşırken, Arktik Okyanusu'na kıyısı bulunan beş ülke arasındaki hâkimiyet yarışı kızışıyor. 10 milyar ton petrol ve doğalgaz rezervi bulunduğu sanılan Lomonosov Sıradağları'nı ilhak çabasındaki Rusya'nın Arktik Okyanusu'da okyunusun dibine inip bayrak dikmesinin ardından, 1.2 milyon kilometrekarelik aynı bölgede gözü olan Kanada da atağa kalktı. Kanada Başbakanı Stephen Harper kutup seferine çıkarken, yakında Kanada donanmasının bir filosu Baffin Adası'ndan Arktik Okyanusu'na 'egemenliği' pekiştirme misyonuyla yelken açacak.
Kuzey Kutbu seferinin ilk durağı kuzeybatı eyaletindeki Fort Simpson köyünde "Tüm Kanadalıların, burada ekonomik, çevresel ve stratejik etkenlerin kesiştiğini ve bunun ülkemizin geleceği üzerinde kritik etkisi olacağını anlamasında fayda var" diyen Harper, "Büyük ölçüde yaban, bazen haşin ve daima görkemli" diye nitelediği kutbun uçsuz bucaksız bir enerji ve maden deposu olduğu kadar paha biçilemez bir ekolojik ve kültürel hazine olduğunu söyledi. Kanada lideri, "Bölgeye uluslararası ilgi artarken var gücümüzle Arktik egemenliğimizi korumak için harekete geçeceğiz" vurgusu yaptı.
ABD ile ihtilaf güç birliğine engel
Harper seferinde Kanada'nın Arktik'teki ilk derin deniz limanını kuracağını açıklayıp doğuda tatbikat yapan 800 asker, federal polis ve Inuit korucuyla buluşacak. Nanuk (Inuit mitolojisinde kutup ayısı) Operasyonu adı verilen 3 milyon dolarlık sefere Kanada Sahil Koruma'dan bir fırkateyn, bir donanma gemisi ile denizaltısı, savaş uçakları katılıyor. Kanada 7.1 milyar dolara sekiz buz kıran devriye gemisi de inşa edecek. ABD ile Kanada'nın Rusya'ya karşı güç birliğinin önündeki engelse iki ülkenin Atlantik ve Pasifik okyanuslarını bağlayan stratejik Kuzeybatı Geçidi'ni paylaşamaması. Kanada ile Danimarka ise, geçidin girişinde New York'taki Central Park'ın yedide biri büyüklüğünde bir kayalık olan Hans Adası'nı bile paylaşamıyor.