Kanada da Kuzey Kutbu'nu fethe çıkıyor

Dünyada enerji kavgası kızışırken uluslararası hukuka göre hiçbir ülkeye ait olmayan Kuzey Kutbu'nu paylaşma yarışına Norveç ve Rusya'nın ardından Kanada da katıldı.

TORONTO - Dünyada enerji kavgası kızışırken uluslararası hukuka göre hiçbir ülkeye ait olmayan Kuzey Kutbu'nu paylaşma yarışına Norveç ve Rusya'nın ardından Kanada da katıldı. Kanada hükümeti, potansiyel petrol yataklarının bulunduğu Kuzeybatı Geçidi'nde egemenliği garantilemek için Arktik'te askeri varlığını artıracağını ve deniz üssü kuracağını duyurdu. Kuzey Kutbu Danimarka, ABD, Norveç, Rusya ve Grönland üzerinden Danimarka arasında potansiyel kriz olarak dururken, Kuzeybatı Geçidi'yle ilgili plana hemen sesini yükselten ABD oldu.
'Arktik ulusal kimliğimiz'
Önceki gün Kanada Başbakanı Stephen Harper 6-8 geminin 'Kanada suları' dediği bölgede devriye gezeceğini belirtip, "Kanada'nın Arktik'i ulusal kimliğimizin odağındadır. Tarihimizin bir parçasıdır. Geleceğimizin muazzam potansiyelini simgelemektedir. Arktik'teki egemenliğimizi savunmaya sıra gelince Kanada'nın bir seçeneği var. Ya bu seçeneği kullanırız ya da kaybederiz. Hükümet bunu kullanmaya niyetli. Acilen Kuzey'deki egemenliğimizi öne sürmemiz ve toprak bütünlüğümüzü korumamız gerek" dedi. Harper, iklim değişikliğinin hızlandırıcı etkisiyle yeraltı zenginliklerinin keşfinin bölgeyle ilgili çıkar kaygılarını artıracağına dikkati çekti.
Bölgeye donanmaya üs vazifesi görecek ve ticari amaçlarla kullanılacacak liman kuracağını da açıklayan Harper'a, ABD Büyükelçiliği, "Kuzeybatı Geçidi tarafsız sulardır. Geçişler için uluslararası bir kanaldır" itirazını getirdi. (afp, ap)