Kanada polisi göçmeni elektroşokla öldürmüş

Kanada, geçen ay havaalanında 10 saat bekletilince çılgına dönen Polonyalı inşaat işçisi göçmenin polis tarafından vücuda elektrik şoku veren Taser silahıyla öldürülüşünün görüntüleriyle sarsılıyor.

VANCOUVER - Kanada, geçen ay havaalanında 10 saat bekletilince çılgına dönen Polonyalı inşaat işçisi göçmenin polis tarafından vücuda elektrik şoku veren Taser silahıyla öldürülüşünün görüntüleriyle sarsılıyor.
Paul Pritchard adlı Kanadalı bir yolcunun çektiği görüntülerde, Polonya'nın Pieszyce şehrinden Kanada'daki annesi Zofia Cisowski ile yaşamaya gelen 40 yaşındaki Robert Dziekanski, havaalanında 10 saat bekletiliyor. İngilizce bilmeyen Dziekanski alıkonulduğu camekânlı bölmede terliyor, korkmuş ve bitkin görünüyor. Kendi kendine konuşup yürümeye başlayan göçmen, sonunda bir bilgisayarı yere fırlatıp, eline aldığı küçük masayı cama fırlatıyor. Bu sırada bir güvenlik görevlisi "Rusça konuşuyor... Çevirmen lazım" diyor. Gelen dört polisten biri "Nasılsınız efendim?" diye soruyor. Arkası dönük Dziekanski'nin etrafını saran polisler onu kıskıvrak yakalarken, bir polis Taser'le şok uyguluyor. Göçmen çığlık atıp yere düşüyor ve dizleri karnında kıvranırken polisler üstüne çullanıyor. Dziekanski ilkyardım ekibinin müdahalesinden dakikalar sonra ölüyor.
Kurban ailesinin avukatının anlattıkları, yürek burkuyor: "Dziekanski, hayatında ilk kez uçağa binip geldiği Kanada'da bir karışıklık nedeniyle alındığı bölmede 10 saat boyunca beklediği sırada havaalanının kamuya açık bölümünde kendisini bekleyen annesiyle arasında yalnızca bir duvar vardı." Polonya'nın Kanada Büyükelçisi, görüntülerden şoke olduğunu, soruşturmayı tüm ayrıntılarıyla bilmek istediklerini belirtip "Gördüğüm, yardım arayan, çaresiz bir insandı" dedi.
(afp, bbc)