'Kandil'de ABD desteği izleri var'

Kuzey Irak'ta PKK'nın üslendiği Kandil Dağı'na giden Daily Telegraph muhabiri Damien McElroy, PKK'nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan'la görüştü.

KANDİL - Kuzey Irak'ta PKK'nın üslendiği Kandil Dağı'na giden Daily Telegraph muhabiri Damien McElroy, PKK'nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan'la görüştü. Karayılan'ın şimdi kendilerini bombalayan İran'ın geçmişte ABD ile Britanya'ya karşı işbirliği önerdiği sözlerini aktaran McElroy şunları yazdı: "Kandil dağlarında hız kazanan bir çatışmanın işaretleri kolaylıkla bulunabiliyor. Söylendiğine göre, Amerikan ordu helikopterleri subayları Kürt savaşçılarla düzenli görüşmelere getirip götürüyor. Karayılan'ın karargâhının yakınında ışıklarla donatılmış bir iniş pisti var. Bir Amerikalı özel güvenlikçiye ait arazi araçları da kolaylıkla görülebiliyor." Karayılan şunları söyledi: "ABD ile Britanya
Irak'a demokrasi kurmak için geldi. Bundan korkan İranlılar bize koalisyona saldırmamız için çok şey teklif etti. Ama İranlılara ABD ve Britanya'nın Kürt sorununu çözeceklerini ve yanlarında yer alacağımızı söyledik. Ama Amerikalılarla Britanyalılar bize yeterince yardım etmiyor." Wall Street Journal ise, Pentagon'un İran silahlarının Irak'taki Şii milislere geçmesini önlemek için Irak'ın İran sınırına 3-4 km mesafede askeri üs kurmayı planladığını yazdı. Kasımda tamamlanacak 200 asker kapasiteli üs, sürekli asker barındırıp gerektikçe kullanılacak. (Telegraph, afp)