'Kaplanlar'ın lideri öldürüldü

'Kaplanlar'ın lideri öldürüldü
'Kaplanlar'ın lideri öldürüldü

Hep saklanarak yaşayan Prabhakaran, küçük oğlu Balachandran?ın diploma töreninde eşiyle fotoğraf çektirmişti. Londra?daki Tamiller ise Sri Lanka?yı protesto ediyor. FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

Sri Lanka'daki 30 küsur yıl sonra Tamil Kaplanları'nın bileğini büken hükümet örgütün acımasızlığıyla nam salmış lideri Prabhakaran'ı da öldürüp 'savaşın bittiğini' duyurdu. Diğer liderleri de öldürülmüş Tamiller darmaduman

KOLOMBO - Sri Lanka’da ayrılıkçı Tamil Eelan Kurtuluş Kaplanları (LTTE) ile 30 küsur yıllık savaşında ‘nihai zafer’ ilan eden hükümet, LTTE lideri Velupillai Prabhakaran ile büyük oğlu ve tüm liderlik kadrosunun öldürüldüğünü, ‘savaşın bittiğini’ duyurdu. 

DNA testi yapılıyor
Dün kuzeydoğudaki Mullaittivu bölgesinde LTTE’nin elinde kalan 3.5 kilometrekarelik son toprağa operasyon düzenleyen ordu, ‘karşılaştıkları direnişin Prabhakaran’ın son ana dek ölümüne savaşacağını düşündürdüğü, ama LTTE lideri ile beraberindeki Deniz Kaplanları Komutanı Soosai ve istihbarat şefi Pottu Amman’ın kaçarken öldürüldükleri’ açıklamasını getirdi. Henüz görüntüleri yayımlanmayan cesetlere DNA testi yapılıyor.
Askeri yetkililer, ‘Prabhakaran ile Soosai ve Amman’ın zırhlı bir minibüse, gerillların da otobüse binerek askeri koridoru yarmaya çalıştığını, üzerlerine gelen askerlerle iki saatlik çatışmaya girdiklerini, sonunda askerlerin araçları roketle vurması sonucu üçlünün öldürüldüğünü’ anlattı. Dün 300 gerillanın öldüğü saldırının ardından, başkomutan general Sarath Fonseka “Tüm askeri operasyonlar durduruldu. Ülke terörizmden kurtarıldı” dedi. Böylece 1970’lerde kurulan LTTE’nin bağımsız Tamil devleti mücadelesinin yol açtığı, üçte biri gerilla 70 binden fazla kişinin öldüğü, Asya’nın gördüğü en uzun ve en kanlı iç savaşlardan birine nokta konuldu. Prabhakaran’ın 24 yaşındaki büyük oğlu Charles Anthony, LTTE’nin siyasi kanadının lideri B. Nadesan, Barış Sekretaryası Başkanı S. Pulideevan ve diğer liderler de öldürüldü.
Tamilnet, ordunun kararlı bir katliam yürüttüğünü öne sürdü. BM insan hakları komiserliği ve AB operasyonda binlerce sivil öldürüldüğü için savaş suçu soruşturması çağrısı, Kızılhaç ‘tahayyül edilemez insani felaket’ tanımlaması yaptı. Kaplanların intihar saldırılarının hedefi olmuş başkent Kolombo’da ise bayram yapılıyor. (afp, ap, bbc)